Celem konkursu jest wyłonienie ofert do dofinansowania, w ramach których wdrażany zostanie pilotażowy model efektywnego systemu średnio- i długoterminowej pomocy oraz włączania społecznego dla osób i rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce m. in.w zakresie zaspokajania potrzeb w obszarze mieszkalnictwa, rynku pracy, edukacji i innych usług społecznych.
Każda z ofert złożona w ramach konkursu powinna zawierać utworzenie Społecznej Agencji Najmu.
Termin naboru ofert: do dnia 23 marca 2023 roku.
Do konkursu mogą przystąpić:
O przyznanie dotacji mogą ubiegać się podmioty, o których mowa w art. 127 ust.1 pkt 1 lit. e ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, spełniające wymogi Regulaminu konkursu, tj. organizacje pozarządowe, zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie oraz podmioty wymienione w art.3 ust. 3 tej ustawy.
Jeden oferent może złożyć maksymalnie dwie oferty, pod warunkiem, że każda z nich będzie dotyczyła innej lokalizacji.
Wysokość dotacji:
Alokacja przeznaczona w ramach otwartego konkursu ofert wynosi 18 000 000 złotych, w tym szacowana kwota 7 000 000,00 zł na adaptację pomieszczeń oraz 3 000 000,00 zł na remonty.
W ramach konkursu można ubiegać się o dotację w wysokości do 4 500 000 złotych.
Czas realizacji zadania:
W konkursie ofert przewiduje się możliwość dofinansowania zadania publicznego trwającego i realizowanego w terminie od 1 marca do 10 grudnia 2023 roku.
Okres realizacji zadania musi mieścić się w ww. określonych terminach i jest tożsamy z okresem ponoszenia kwalifikowanych wydatków związanych z realizacją zadań. Wydatki w ramach dofinansowanego zadania publicznego poniesione przed ogłoszeniem wyników konkursu będą wydatkami kwalifikowalnymi zgodnie z terminem realizacji zadania. Jednocześnie, rozpoczęcie realizacji zadania przed rozstrzygnięciem konkursu nie jest równoznaczne z otrzymaniem dofinansowania.
Środki własne:
Wniesienie wkładu własnego w ramach składanych ofert nie jest wymagane.
Wniesienie wkładu własnego nie podlega ocenie merytorycznej.
Środki z dotacji uzyskanej w ramach zadania publicznego, nie mogą stanowić wkładu własnego do innych projektów i zadań publicznych.
Miejsce realizacji zadania:
Konkurs zakłada dofinansowanie realizacji zadań w minimum 3 obszarach Polski.
Oferent, w ramach realizacji zadania publicznego, zaplanuje realizację zadań na obszarze obejmującym co najmniej 1 gminę wiejską, lub miejsko-wiejską, lub gminę miejską do 120 tys. mieszkańców, lub ich związków – poprzez organizacje pozarządowe, o której mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, oraz podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 tej ustawy, wyłonione w otwartym konkursie ofert na podstawie art. 16a ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
Grupa docelowa zadania:
- obywatele Ukrainy dotknięci w sposób bezpośredni lub pośredni działaniami wojennymi w wyniku agresji Federacji Rosyjskiej;
- repatrianci i obywatele RP pochodzący z grup zagrożonych wykluczeniem społecznym (zwłaszcza mieszkaniowym).
Uczestnicy będą rekrutowani ze szczególnym uwzględnieniem punktów zbiorowego zakwaterowania obywateli Ukrainy na terenie Polski (przy ewentualnej współpracy z IOM Polska), a także innych zastępczych miejsc pobytu (np. ośrodki interwencji kryzysowej dla samotnych matek z dziećmi, rodziny goszczące je dotychczas w Polsce, itp.).
Działania priorytetowe w ramach realizacji zadania:
- w zakresie mieszkalnictwa
- w zakresie rynku pracy
- w zakresie edukacji
- w zakresie usług społecznych
Więcej informacji i regulamin konkursu na stronie: https://wzajemniepotrzebni.pl/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS