A A+ A++

Szczegółowe informacje w regulaminie konkursu

TERMIN SKŁADANIA PRAC: 18 grudnia 2020 r. 

Do wygrania gadżety elektroniczne (słuchawki, power banki, pendrive i inne). Na prace czekamy do 18.12.2020.

Czym są patotreści?

Patotreści są to patologiczne przekazy, które najczęściej mają formę streamów, nadawanych w czasie rzeczywistym przez tzw. patostremerów w serwisie YouTube. Treści te promują zachowania demoralizujące. W  sieci można zobaczyć libacje alkoholowe, wulgarne zachowania seksualne, przemoc w stosunku do zwierząt, ludzi, a nawet najbliższych osób – rodziców czy rodzeństwa patostreamerów.

Jak wynika z raportu PATOTREŚCI W INTERNECIE opracowanego w 2019 r.  przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę we współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich  przy wsparciu Orange, przeważającej większości nastolatków znane jest zjawisko patotreści. Oglądał je co trzeci badany w wieku 13 – 15 lat. Dla zdecydowanej większości (88 proc.) oglądanie patotreści w internecie okazuje się doświadczeniem niepokojącym. Co więcej, młodzi postrzegają je jako mocno szkodliwe i zachęcające do naśladowania patologicznych zachowań (87 proc.). Aż 18 proc. zgadza się ze stwierdzeniem, że niektórzy patostreamerzy im imponują, aczkolwiek 82 proc. uważa, że patotreści powinny być w sieci zakazane. Niestety, dzieci i młodzież często traktują je jako dobrą zabawę i rozrywkę. Tego rodzaju przekazy wpisują się bowiem w typową dla nastoletniego wieku potrzebę eksperymentowania i podejmowania ryzykownych zachowań.

Dlatego właśnie patostreamy są tak niebezpieczne. Oglądanie przemocowych treści w sieci nie pozostaje bez wpływu na kształtującą się psychikę młodego człowieka. Wulgarne nagrania czy filmy mogą negatywnie wpływać na przekonania nastolatków o kondycji świata i ludzi. Odbiorcom patostreamów rzeczywistość jawi się jako niezrozumiała i groźna. Stąd już tylko krok do utraty poczucia bezpieczeństwa, odczuwania lęku, obniżenia nastroju, a wreszcie znieczulenia na bodźce pojawiające się w szkodliwych materiałach.

Jak mówi Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę – Patotreści to poważne zagrożenie dla dzieci i młodzieży. Z jednej strony kontakt z wulgarnymi, pełnymi przemocy treściami może przestraszać, odczulać na krzywdę ludzką i promować szkodliwe wzorce zachowania. Z drugiej, w dobie kiedy dla młodych ludzi popularność w sieci jest ważną wartością, często marzeniem i celem, funkcjonowanie patologicznych nadawców, wraz z ich popularnością i doniesieniami o wysokich zarobkach może zachęcać do takiej formy aktywności online.

Działania profilaktyczne w zakresie patotreści zostały wpisane do Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Miasta Giżycka na rok 2020 . Ze względu na liczne ograniczenia ze względów epidemicznych, kampania nie mogła być realizowana w pierwotnym zamiarze (trzeba było odstąpić między innymi od konferencji dla nauczycieli i specjalistów), jednakże do końca roku Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej przeprowadzi następujące działania:

  • materiały prasowe w lokalnej prasie,
  • kampania radiowa w Melo Radio,
  • szkolenie dla nauczycieli i profesjonalistów (online),
  • posty w mediach społecznościowych na profilu Świetlicy Socjoterapeutycznej, Klubu Pełna Chata i Streetworking Giżycko oraz na stronach www.centrumprofilaktyki.pl, www.mojegizycko.pl,
  • materiały prasowe w lokalnych mediach elektronicznych,
  • przygotowanie i druk ulotek dla dzieci, młodzieży, nauczycieli i rodziców – Ulotki będą dystrybuowane po powrocie dzieci z nauki zdalnej.

Więcej o tematyce patotreści:

Ewa Ostrowska

Dyrektor Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej

tel. 87 429 13 36

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPower i Armee zamykają skład Team Qhubeka ASSOS
Następny artykułPrzyszły szef MSZ Litwy: „Chcemy, by Polska była liderem w regionie”