Konkurs „Niezwyciężone. Bohaterki Niepodległej” ma charakter edukacyjny. Jego celem jest zainteresowanie młodych ludzi najnowszą historią Polski przez zachęcenie do poszukiwań w lokalnych społecznościach kobiet odznaczonych Krzyżem bądź Medalem Niepodległości, które służyły w Legionach Polskich, Polskiej Organizacji Wojskowej, Ochotniczej Legii Kobiet lub innych formacjach niepodległościowych.
Organizatorem konkursu jest Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (Koordynatorem konkursu z ramienia Organizatora jest Pani Marta Gosk: tel. 22 581-85-61, e-mail: [email protected].).
Partnerem w organizacji konkursu jest Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Uczestnikiem konkursu mogą zostać osoby fizyczne w wieku od 10 do ukończenia 19 roku życia:
1) uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych znajdujących się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej;
2) uczniowie szkół polskich za granicą oraz szkół polonijnych;
3) członkowie organizacji młodzieżowych (np. harcerstwa, Związek Strzelecki, itp.).
4) rodziny
– pod warunkiem, iż w przypadku osób niepełnoletnich, rodzic/opiekun prawny, nauczyciel lub inna osoba pełnoletnia, której powierzono opiekę nad uczestnikiem konkursu, będzie pełniła rolę opiekuna faktycznego i merytorycznego. Więcej o zasadach udziału w Regulaminie Konkursu.
Głównym zadaniem uczestników konkursu jest wybranie Bohaterki odznaczonej Krzyżem Niepodległości, Medalem Niepodległości lub Krzyżem Niepodległości z Mieczami, zwanej dalej „Bohaterką”, która służyła w Legionach Polskich, Polskiej Organizacji Wojskowej lub Ochotniczej Legii Kobiet lub innej formacji niepodległościowej działającej w latach 1914 – 1921 oraz stworzenie o niej filmu.Oprócz stworzenia filmu, uczestnik konkursu musi podjąć działania mające na celu upowszechnienie historii o wybranej Bohaterce wśród lokalnej społeczności lub na szerszą skalę oraz opisać je w dokumencie stanowiącym załącznik nr 2 do regulaminu konkursu.
Orawa, Spisz i Podhale już odnajdują swoje lokalne NiezwyciężONE Bohaterki NIepodleglej.
Korzystając z przykładowej bazy odznaczonych, która znajduje się pod tym linkiem być może wielu uczniów z całej Małopolski znajdzie w niej swoich przodków i przypomni ich losy.
Zachęcamy do wzięcia udziału w Konkursie.
Strona konkursu https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/konkurs
O genezie powstania odznaczeń Krzyża i Medalu Niepodległości, który był przyznawany osobom, które zasłużyły się czynnie dla niepodległości Ojczyzny w okresie przed wojną światową lub podczas jej trwania, oraz w okresie walk orężnych polskich w latach 1918 – 1921, z wyjątkiem wojny polsko-rosyjskiej na obszarze Polski można więcej przeczytać także tutaj
Załączniki
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS