Zbieranie plastikowych nakrętek na szczytny cel znane jest od co najmniej 10 lat. Całe społeczności, ale także różne instytucje od lat organizują się, aby zbierać je w jakiejś sprawie np. na sprzęt dla osób niepełnosprawnych. Poza aspektami charytatywnymi zbieranie ma również edukować społeczeństwo na temat segregacji odpadów. Wszystko jednak niebawem odejdzie w niepamięć, bowiem Unia Europejska wprowadziła nową dyrektywę.
Od połowy 2024 roku wszystkie nakrętki plastikowe w całej UE powinny być fabrycznie przytwierdzone do opakowania od napoju, tak do butelki, jak i kartonu. W Polsce dyrektywa została wprowadzona ustawą z dnia 9 marca 2023 o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Część rodzimych firm już wprowadza w życie nowe zasady.
Zbieranie oprócz charytatywnego celu oraz samej edukacji społeczeństwa w kwestii segregacji odpadów miało rzeczywiście sprawiać, że zebrany w ten sposób plastik zostanie oddany do recyklingu i wykorzysta się go ponowie. Niestety jak przekonuje jeden z ekspertów, będący jednocześnie dyrektorem jednego z Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych — zbieranie nakrętek to trochę ekościema. Nakrętki w sortowni trafiają bowiem do frakcji drobnej, gdyż obecnie nie ma skutecznej i opłacalnej technologii wysortowania tak małych elementów, a stamtąd nikt już ich nie odzyska.
Dyrektywa jednak może mieć pozytywny wpływ na recykling. Przytwierdzenie na stałe zakrętek, pozwoli poddawać recyklingowi całe opakowanie butelki z zakrętką w większości przypadków. Obecnie bardzo mało butelek oddaje się z zakrętkami, a stanowią one od 3 do 5 procent masy butelki, co przy coraz bardziej wyśrubowanych poziomach recyklingu, jest to ilość, której żaden zakład nie pogardzi.
Dlatego od połowy przyszłego roku ważne będzie, aby wszelkie charytatywne zbierania polegały na zbieraniu całych butelek z zakrętkami.
Źródło: prawo.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS