A A+ A++

Od końca grudnia trwają szczepienia na koronawirusa w Polsce. Początkowo tzw. grupa zero, czyli pracownicy szpitali, sanepidu, Domów Pomocy Społecznej, Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, a także pracownicy i studenci uczelni medycznych mieli się zapisywać na szczepienia do 28 grudnia. Termin ten jednak rząd przedłużył do 14 stycznia.

Uniwersytet Medyczny w Łodzi zakończył już zapisy na szczepienia. Ile osób ostatecznie się zapisało z łódzkiej uczelni?

– Zgłoszenia zbieraliśmy w trzech turach – informuje Joanna Orłowska, rzeczniczka uczelni.

Najliczniejszą grupą chętną do szczepień okazali się studenci Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Na szczepionkę czeka tu 7128 studentów polskich i 635 studentów zagranicznych. W sumie na łódzkim UMED-zie kształci się ponad 9 tys. osób. Studentów zagranicznych jest prawie 900.

Ze szczepionki na koronawirusa mogą w pierwszej kolejności zgodnie z zasadami skorzystać też pracownicy uczelni. Chodzi tu zarówno o personel medyczny, jak i niemedyczny.

Z tej możliwości chce skorzystać 1321 pracowników. W sumie na uczelni pracuje ponad 2,5 tys. osób.

– To nie jest pełen obraz sytuacji – zaznacza od razu Joanna Orłowska.

– Wiemy, że pracownicy naszej uczelni lekarze i personel medyczny szpitala szczepił się w tych placówkach, w których jest zatrudniony i zgłaszał się tam bezpośrednio. Są to zarówno szpitale kliniczne, jak i szpitale wojewódzkie czy ICZMP

– wyjaśnia.

Studenci również szczepili się w szpitalach węzłowych w miejscach zamieszkania czy innych szpitalach łódzkich. Za pośrednictwem uczelni zgłaszali się przede wszystkim nauczyciele akademiccy niebędący personelem medycznym, pracownicy obsługi i administracji.

Duże zainteresowanie szczepieniami przeciwko koronawirusowi

– W pierwszej kolejności szczepiony był personel medyczny. Od 6 stycznia rozpoczęły się szczepienia studentów i pracowników uczelni – podaje Orłowska.

Szczepionkę przyjął m.in. prof. Radzisław Kordek, rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

– Do szczepień nie będziemy zachęcać, szczepić się wszyscy musimy. To wielkie zwycięstwo medycyny, szczególnie w tak trudnym okresie. Wróćmy do normalnego świata i nie wymyślajmy głupot – mówił prof. Kordek tuż po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki na koronawirusa.

Jak wyjaśnia Joanna Orłowska, w zakresie szczepień uczelnia współpracuje z dwoma szpitalami klinicznymi, które są szpitalami węzłowymi i jest to szpital CSK i szpital im. WAM. 

– Zainteresowanie szczepieniami jest duże – zaznacza.

Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi to jeden z największych szpitali w województwie łódzkim. I wydaje się, że szczepienia idą tu najsprawniej, także dzięki studentom.

– Współpracujemy ze starostami poszczególnych lat i kierunków. Jeśli jest taka potrzeba, to oni są w stanie w ciągu dwóch godzin zorganizować odpowiednią liczbę studentów gotowych do przyjechania w każdej chwili i zaszczepienia się – opowiadał dr hab. Paweł Ptaszyński, zastępca dyrektora ds. medyczno-organizacyjnych CKD. W ubiegłym tygodniu zaszczepiono tu ponad 2,4 tys. osób.

W tym tygodniu (od poniedziałku do piątku) CSK szacuje, że będzie mógł zaszczepić ok. 1,9 tys. osób. I to nie koniec, bo szczepienia mają być także w weekendy.

Szczepionki firmy Pfizer muszą być przechowywane w bardzo niskiej temperaturze, do tej pory były więc rozmrażane w poniedziałek i wykorzystywane w cyklu pięciodniowym, czyli w ciągu roboczego tygodnia. Teraz CSK ma dostać dawki także w piątek, by móc szczepić w sobotę i niedzielę. A to znacznie przyspieszy proces szczepień.

Od 15 stycznia planowane są zapisy na szczepienia powszechne dla pozostałych mieszkańców kraju. Chętni będą mogli otrzymać szczepionkę na koronawirusa w 433 placówkach medycznych na terenie województwa łódzkiego. W samej Łodzi szczepionkę będzie można otrzymać w 134 punktach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Nie działaj przeciwko, stań sobie, k…, grzecznie z boku… nie prowokuj”. Jak myślą prawdziwi „kaczyści”?
Następny artykułPrezes rządowej spółki straszy awarią rury do Czajki, Warszawa odbija piłeczkę