Ministerstwo Zdrowia postanowiło, że od 15 maja nie będzie już obowiązku noszenia maseczek na dworze, ale warto pamiętać, że od tej zasady nadal obowiązują wyjątki. Ponadto specjaliści zwracają uwagę na fakt, że maseczki cały czas będą obowiązkowe w budynkach, na przykład szkołach, biurach czy na stacjach benzynowych, bo właśnie w zamkniętej przestrzeni ryzyko zarażenia jest większe.
Trochę się boję, że część osób przestanie stosować maseczki wewnątrz. Oczekiwałbym zwiększonej kontroli stosowania się do tych zaleceń. Musimy pamiętać, że reżim sanitarny wciąż obowiązuje i musimy być ostrożni – podkreśla ekspert rządowej Rady Medycznej profesor Krzysztof Tomasiewicz.
W wielu sytuacjach na świeżym powietrzu maseczki cały czas są przydatne – dodaje w rozmowie z RMF FM prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Cywilizacyjnych kardiolog profesor Filip Szymański.
Specjaliści podają przykład, gdy czekamy w większej grupie, choćby przed przejściem dla pieszych lub na przystanku autobusowym. Jeżeli stoimy w takim miejscu, maseczki chronią nas nie tylko przed wirusami i bakteriami, ale też przed zanieczyszczeniami powietrza i smogiem. Obok przejeżdża wiele samochodów, które nas podtruwają – dodają.
Maseczki są i będą obowiązkowe także w komunikacji miejskiej. W autobusach i tramwajach od jutra zajęte będą mogły być wszystkie miejsca siedzące.
W sobotę 15 maja zostanie zniesiony obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Jest jednak warunek – musi być zachowany dystans półtora metra. Jak podkreśla minister zdrowia Adam Niedzielski, “w każdej sytuacji, która oznacza niemożność zachowania tego dystansu, maseczki nadal powinny być noszone, bo są podstawowym zabezpieczeniem”. Maseczki obowiązują też na targach.
Nadal obowiązuje nas zasłanianie ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych:
- na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej),
- w autobusie, tramwaju i pociągu,
- w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
- w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej),
- w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,
- w kinie i teatrze,
- u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
- w kościele i szkole, na uczelni
- w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banki, na poczcie itp.).
Z obowiązku zakrywania ust i nosa są zwolnione jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający: całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim, trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa.
Ponadto maseczki nie muszą nosić:
- kierowcy środków komunikacji publicznej,
- małe dzieci (poniżej 5. roku życia),
- duchowni odprawiający msze,
- żołnierze, trenerzy czy sędziowie w trakcie wykonywania zadań służbowych,
- osoby zdające egzaminy oraz egzaminatorzy, jeśli zachowany jest dystans min. 1,5 m między poszczególnymi osobami,
- pary biorące ślub w kościele lub w urzędzie,
- motocykliści w kaskach ochronnych oraz osoby przewożone, jeśli mają kask.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS