A A+ A++

Wyjazd do sanatorium to nie tylko czas, w którym kuracjusze mogą kompleksowo zadbać o swoje zdrowie, a przy okazji także odpocząć, nawiązać nowe znajomości, czy pozwiedzać. Niestety, by z niego skorzystać nierzadko trzeba uzbroić się w cierpliwość i czekać nawet kilka miesięcy na wskazanie terminu. Czy jest szansa, że się to zmieni? Temat ten został poruszony na ostatnim posiedzeniu. Jakie propozycje padły, by usprawnić cały proces?

Zobacz wideo Triki, które pomogą wam zaoszczędzić pieniądze przy planowaniu wakacji. W te dni kupuj bilety [MAMY CZAS]

Ile czeka się na sanatorium NFZ 2024? Ograniczenia pacjentów onkologicznych

Niedawno odbyło się drugie posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Lecznictwa Uzdrowiskowego. W trakcie jego trwania poruszono temat skrócenia czasu oczekiwania na leczenie uzdrowiskowe dla grupy pacjentów onkologicznych. Obecnie ci z czynną chorobą nowotworową, po operacji lub leczeniu raka nerki, białaczki, czerniaka, chłoniaka czy ziarnicy złośliwej mogą skorzystać z wyjazdu sanatoryjnego dopiero po pięciu latach od zakończenia leczenia. W przypadku pozostałych mowa o roku. Przepisy te obowiązują od 10 lat i budzą kontrowersje także wśród lekarzy. – Środowisko onkologów twierdzi, że pacjentów mających tę pięcioletnią karencję można by dopuścić do leczenia uzdrowiskowego wcześniej – przyznała Lek. med. Aleksandra Sędziak w rozmowie z “Faktem”. Zaproponowane na spotkaniu zmiany zakładają, że po skończonym leczeniu onkologicznym będą mogli liczyć na szybszy termin przyjęcia do sanatorium. To jednak nie wszystko.

Ile czeka się na sanatorium NFZ 2024? Zdjęcie ilustracyjne Ile czeka się na sanatorium NFZ 2024? Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl

Nowe świadczenie dla pacjentów onkologicznych. Leczenie sanatoryjne będzie możliwe w trakcie terapii?

Kolejną zmianą miałoby być wprowadzenie nowego świadczenia, czyli rekonwalescencji onkologicznej, które umożliwiłoby wyjazdy do sanatoriów osobom w trakcie leczenia onkologicznego. Miałoby ono przysługiwać w dwóch przypadkach:

  • po zakończonej terapii w formie pobytu regenerującego
  • w trakcie terapii, by wspomóc chorego na przykład podczas chemioterapii.

Kiedy zmiany wejdą w życie? Termin nie jest znany

Niestety na ten moment są to jedynie propozycje zmian, które nie znalazły się jeszcze na etapie inicjatywy ustawodawczej. Jeśli jednak pomysł poszedłby dalej, czekałby go długi proces, w tym m.in. czytania w Sejmie, podpis Prezydenta, czy ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że najwcześniej zmiany mogłyby wejść w przyszłym roku, jednak jest to bardzo optymistyczny scenariusz. O ile w ogóle tak się stanie. Aktualnie trwają prace jedynie nad zmianami rozporządzeń, z czego pierwsze dotyczą skierowania do uzdrowiska wypełnianego przez lekarzy. Te mają zostać skrócone i uproszczone, dzięki czemu wypisanie ich będzie zajmowało mniej czasu. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNBA: MVP Finałów nie gryzie się w język! Co sądzi o synu LeBrona?
Następny artykułAnglia bez selekcjonera. Southgate zrezygnował