Czy was też zdziwiły tak ciepłe dni, zbyt wcześnie pojawiające się pąki na drzewach i informacje o budzących się ze snu zimowego zwierzętach? Witamy w nowej rzeczywistości. Luty 2024 był najcieplejszym miesiącem od ponad 100 lat. Według eksperta to wina ocieplającego się klimatu, a śnieżne i mroźne zimy to już przeszłość.
Miniony miesiąc był ekstremalnie ciepły, tak ciepły, jakiego nie było od ponad 100 lat. Choć sam rekord temperatury nie został pobity (w dalszym ciągu należy do Makowa Podhalańskiego, gdzie w 2021 roku zanotowano 22,1 st. C), to średnia temperatura miesiąca była aż o 5,9 st. C wyższa od normy. Do tej pory rekordowo ciepły był luty 1990 roku, wówczas średnia temperatura była wyższa o 5 st. C od normy.
Naukowcy z IMGW przeanalizowali ostatnich 30 wiosen (aby określić zmiany w klimacie, należy wziąć minimum 30 ostatnich lat) i zauważyli, że nadchodzą one przynajmniej kilka dni wcześniej, niż miało to miejsce w latach 70. czy 80. XX wieku, o czym pisał serwis naukawpolsce.pl.
Według eksperta winna obecnej sytuacji jest zmiana klimatu. Wzrost temperatury powietrza powoduje intensywniejsze nagrzewanie Oceanu Atlantyckiego, nad którym tworzą się układy niskiego ciśnienia. Te wędrują do Europy, sprowadzając ciepłe masy powietrza. Według ekspertów z Międzynarodowej Organizacji Meteorologicznej w centralnej części Europy już niedługo będą tylko dwie pory roku: ciepła i chłodna.
Wyższe niż normalnie temperatury powietrza wiążą się również z trwającym obecnie (choć według prognoz już kończący … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS