A A+ A++

Szef sztabu francuskich wojsk lądowych, generał Pierre Schill, poinformował członków senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Obrony, że rozwiązano problemy ze stabilizacją wieży opancerzonego wozu bojowego w układzie 6 × 6 EBRC (Engin Blindé de Reconnaissance et de Combat) Jaguar. Kłopoty te trapiły pojazd od dłuższego czasu i znacząco przyczyniły się do opóźnień w harmonogramie wprowadzania go do służby.

– Dzisiaj jesteśmy w trakcie odbioru wozów w zmodernizowanej wersji R2 i unowocześniania wszystkich egzemplarzy dostarczonych wcześniej w wersji podstawowej – powiedział Schill. W rzeczywistości modernizacja dotyczy jedynie oprogramowania. – Dzisiaj mamy już Jaguary, które strzelają do celów ruchomych, zarówno z uzbrojenia podstawowego, jak i karabinu maszynowego.

W maju 2023 roku podczas debat nad ustawą o programowaniu wojskowym na lata 2024–2030 minister sił zbrojnych Sébastien Lecornu wspomniał o zagrożeniach związanych z EBRC i podkreślił, że przemysł i wojsko będą musiały włożyć wiele pracy, aby dotrzymać terminów. Jakiś czas później Schill stwierdził, że potrzebne były pewne korekty wieży, a uzupełniony o te zmiany pojazd będzie gotowy w połowie 2024 roku.

Według Military Balance 2024 Armée de terre ma obecnie 62 Jaguary i należy przypuszczać, że niemal wszystkie reprezentują wersję z niedociągnięciami w zakresie wymienionej wieży, więc Francuzi zmuszeni będą do podniesienia standardu tych wozów, co również wpłynie na tempo dostaw nowych egzemplarzy.

Co ciekawe, Paryż w zakresie stabilizacji uzbrojenia podzielił losy Londynu, który borykał się przez dłuższy czas z takimi samymi problemami w przypadku stabilizacji uzbrojenia w bojowym wozie rozpoznawczym Ajax. Na początku sierpnia Brytyjczycy poinformowali o zakończeniu pierwszych strzelań w ruchu i unormowaniu poziomu wibracji. Było to zmorą ostatnich lat, gdyż przemieszczający się Ajax nie trafiał w cele. Podawało to w wątpliwość jego przydatność bojową.

Drodzy Czytelnicy! Dziękujemy Wam za hojność, dzięki której Konflikty pozostaną wolne od reklam Google w listopadzie.

Zabezpieczywszy kwestie podstawowe, możemy pracować nad realizacją ambitniejszych planów, na przykład wyjazdów na zagraniczne targi, aby sporządzić dla Was sprawozdania, czy wyjazdów badawczych do zagranicznych archiwów, dzięki czemu powstaną nowe artykuły. Pasek odlicza do kwoty 1200 złotych.

Możecie nas wspierać przez Patronite.pl i przez Buycoffee.to.

Z tą zbiórką zwracamy się do Czytelników mających wolne środki finansowe, które chcieliby zainwestować w rozwój Konfliktów. Jeśli nie macie takich środków – nie przejmujcie się. Bądźcie tu, czytajcie nas, polecajcie nas znajomym mającym podobne zainteresowania. To wszystko ma dla nas ogromną wartość.

Problemy z wieżą to nie koniec wyzwań, przed którymi stoi francuski przemysł obronny. Wartość Jaguara pozostaje niepełna, gdyż według informacji przekazanych przez szefa sztabu Armée de terre wóz nie jest zdolny odpalać ppk Akeron MP. Nie przeszkodziło to Jaguarom powstałym w ramach programu Scorpion (Synergie du Contact Renforcée par la Polyvalence et l’infovalorisation) w pełnieniu służby poza granicami Francji.

W maju sześć pojazdów z pułku 1. REC (Régiment Étranger de Cavalerie) dotarło o własnych siłach – przejechawszy ponad 3 tysiące kilometrów – do Estonii. Tam wzmocniły francuski kontyngent w ramach misji NATO Lynx i wzięły udział w corocznych ćwiczeniach sojuszniczych „Spring Storm”. Francuzi zdecydowali się na taki krok, mimo że wozy tego typu nie osiągnęły jeszcze wstępnej gotowości bojowej. Udział w misji w Estonii uzasadniano tym, że mimo niepełnej przydatności do walki pojazd jest na poziomie AMX‑a‑10RC.

Jaguar – obsadzony przez trzech żołnierzy (kierowcę, strzelca i dowódcę) – jest wozem rozpoznawczym i wsparcia ogniowego, ale oczekiwania wobec niego są szersze: ma być bardziej wielozadaniowy i dysponować zdolnością do zwalczania środków napadu powietrznego. Dobrym przykładem były zorganizowane w zeszłym miesiącu opodal Tulonu ćwiczenia francuskiej marynarki wojennej. Poświęcone były zwalczaniu maszyn bezzałogowych, w tym statków powietrznych czy pojazdów podwodnych. Stąd udział fregaty Forbin typu Horizon, fregat wielozadaniowych Lorraine i Languedoc typu FREMM i Guépratte typu La Fayette. Ich działania uzupełniały morski samolot patrolowy Atlantic 2, dwa samoloty wielozadaniowe Rafale i dwa śmigłowce NH90 Caïman.

Scenariusz nowej edycji opracowano z uwzględnieniem sytuacji na Morzu Czerwonym, gdzie francuska marynarka przechwytywała pociski rakietowe, amunicję krążącą i co najmniej jeden bezzałogowy pojazd nawodny załadowany materiałami wybuchowymi. Francuskie okręty chroniły komercyjną żeglugę morską przed jemeńskimi rebeliantami z Ruchu Huti.

Jaguara umieszczono na pokładzie katamarana desantowego EDAR, który sam nie ma możliwości obrony przeciwlotniczej. Pojazd wyposażono w opracowaną przez Nexter Systems dwuosobową wieżę 40 CTAS z armatą automatyczną T-40 CTC kalibru 40 milimetrów. Uzbrojeniem pomocniczym jest zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z karabinem maszynowym FN MAG kalibru 7,62 milimetra i dwiema wyrzutniami ppk Akeron MP po obu stronach wieży.

Na powyższym filmie opublikowanym przez francuską marynarkę wojenną widać Jaguara używającego armaty T-40 CTC do zwalczania bezzałogowego statku powietrznego lub bezzałogowca poruszającego się po wodzie. Armata wykorzystuje pociski z wolframowym rdzeniem APFSDS o przebijalności 140 milimetrów RHA z odległości 1500 metrów, co pozwala na niszczenie mocno opancerzonych celów.

Do wojsk lądowych trafi łącznie 300 Jaguarów do 2031 roku. Do końca 2025 roku w służbie miało ich być już około 150. Harmonogram ten jest mocno zagrożony, mimo że francuski przemysł w lipcu zadeklarował, że do końca roku liczba przekazanych wojsku ma sięgnąć 725 Griffonów i 95 Jaguarów. Te ostatnie zastępować będą już ponadtrzydziestoletnie kołowe wozy bojowe AMX-10 RCR oraz przejmą rolę kołowych wozów wsparcia i niszczycieli czołgów. Co za tym idzie, będą mogły przejąć zadania pojazdów VAB Mephisto z wyrzutniami ppk HOT i bojowych pojazdów rozpoznawczych ERC 90 Sagaie.

KNDS France

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułРоссия нанесла авиаудары по центру Запорожья: ранила людей и повредила здания – фото
Następny artykułЩо подивитися на вихідних: найкращі сімейні комедії, що розвіють осінню хандру