Tegoroczny plebiscyt na SuperSołtysa dobiegł końca. Ostatnie głosy można było oddać do godz. 23.59 w poniedziałek 2 marca 2020 r. O tym kto zdobył tytuł Złotego SuperSołtysa 2020 dowiemy się 23 marca na gali w olsztyńskim zamku.
Laureaci naszego plebiscytu to sołtysi bardzo aktywni, pełni entuzjazmu i zapału. Energiczni, z pomysłami i planami na przyszłość. Ich wioski tętnią życiem.
Kandydatury na “Super Sołtysa 2020” wraz z uzasadnieniem można było nadsyłać do 19 lutego. Zgłaszali je m.in. samorządowcy,różne instytucje, organizacje i stowarzyszenia, ale też po prostu nasi czytelnicy.
Tytuł “Super Sołtysa 2020” powiatu lidzbarskiego otrzymuje sołtys, który uzyskał największą liczbę głosów oddanych za pomocą sms’ów nadesłanych w głosowaniu. Kolejnym dwóm kandydatom zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa.
Konkursy na Super Sołtysa 2020 danego powiatu odbywały się we wszystkich powiatach województwa warmińsko-mazurskiego. Tak więc sołtys, który uzyskał największą liczbę głosów w całym regionie otrzyma tytuł Super Sołtysa 2020 województwa warmińsko-mazurskiego. Kolejnym dwóm kandydatom, zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa województwa warmińsko-mazurskiego.
Także w poszczególnych powiatach osoba, która otrzymała najwięcej głosów otrzyma tytuł Złotego SuperSołtysa powiatu lidzbarskiego. 23 marca zostaną także wręczone tytuły Srebrnego i Brązowego SuperSołtysa 2020 powiatu lidzbarskiego.
Ranking można było śledzić na naszej stronie internetowej www.lidzbarkwarminski.wm.pl
Szczegóły na łamach Gazety Lidzbarskiej podamy już po oficjalnym ogłoszeniu wyników, czyli w wydaniu 26 marca 2020 r.
Przypomnijmy. W ubiegłym roku SuperSołtysem 2019 powiatu lidzbarskiego został Jacek Świniarski z Kumajn (Gmina Orneta). Na drugim miejscu znalazła się Sylwia Ciszewska z Wolnicy a na trzecim Marek Gorajczyk z Rogiedli. Niewiele mniej głosów otrzymał wówczas Emil Rońda z Henrykowa.
Sołtys to urząd z tradycją. Jego początki sięgają XII wieku. Dziś już sołtys nie jest sędzią, jak to było w średniowieczu, ale jego rola jest bardzo ważna. Od 1990 roku sołtys jest reprezentantem społeczności wiejskiej i działa na podstawie uprawnień nadanych mu przed radę gminy. To sołtysi są liderami lokalnych społeczności i odpowiadają za wykorzystanie funduszu sołeckiego. Liczą się ze zdaniem mieszkańców, podpowiadają rozwiązania i walczą o lepszą przyszłość. Są urodzonymi społecznikami.
W ubiegłym roku Tytuł SuperSołtysa województwa warmińsko-mazurskiego otrzymała Maria Nadolska, sołtys Boleszyna w gminie Grodziczno.
Pani Maria miała zaledwie 23 lata, kiedy społeczność wiejska zadecydowała, żeby to ona właśnie chwyciła za ster.
— Był strach — przyznaje. — Byłam młoda, nie wiedziałam za dużo. Ale odważyłam się i zostałam sołtysem.
Nigdy nie żałowała swojej decyzji. Może liczyć na wsparcie swojego męża, któremu pomaga w prowadzeniu gospodarstwa rolnego.
Zwyciężczyni na czele wsi stoi już 32 lata.
— Nie spodziewałam się w ogóle, że zdobędę taki tytuł! — nie kryła wzruszenia podczas odbioru statuetki. — Jestem wdzięczna swojej lokalnej społeczności, że na mnie głosowała. Jetem bardzo szczęśliwa, ale też zaskoczona wynikiem. Myślałam, że to będzie tylko zabawa. A to ruszyła cała lawina tych głosów i jest zwycięstwo!
Kto zostanie Złotym SuperSołtysem 2020 województwa warmińsko-mazurskiego, a kto powiatu lidzbarskiego? Dowiemy się podczas gali 23 marca w olsztyńskim zamku.
A.T., lub
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS