A A+ A++

Jeszcze kilka lat temu podatnicy widzieli w interpretacjach podstawowe narzędzie zabezpieczające ich w razie sporu ze skarbówką. Teraz coraz trudniej jest uzyskać gwarancję fiskusa. Z drugiej zaś strony nawet pozytywne odpowiedzi mogą być wkrótce być nieprzydatne.

Najnowszy przykład to szereg pozytywnych interpretacji wydawanych lekarzom, którzy – aby uciec przed planowaną podwyżką danin – chcą przejść od 2022 r. na kartę podatkową. To preferencja, która daje im niską stawkę podatku i nie wymaga prowadzenia księgowości. Skarbówka potwierdza, że będą mogli rozliczać się w przyszłym roku formie karty, nie uwzględnia jednak przy tym zmian przewidzianych w Polskim Ładzie.

Czytaj więcej

Potwierdzenie możliwości rozliczenia kartą uzyskał np. chirurg, który świadczy usługi na podstawie kontraktu ze szpitalem. Obecnie rozlicza się stawką liniową 19 proc. Fiskus zgodził się (w interpretacji nr 0113-KDIPT2-1.4011.624. 2021.2.AP), że będzie mógł w 2022 r. przejść na kartę, zastrzega jednak: o ile nie zmieni się stan prawny.

Innym przykładem jest ortopeda, świadczący usługi zarówno na rzecz szpitala, jak i indywidualnych pacjentów. Uzyskał potwierdzenie (interpretacja nr 0113-KDIPT2-1.4011.689.2021.2.AP), że może od kolejnego roku przejść na kartę.

– Problem w tym, że jeśli w 2022 r. wejdą w życie zmiany wynikające z Polskiego Ładu, takie interpretacje będą miały jedynie wartość historyczną. – mówi Łukasz Szczygieł, doradca podatkowy, of counsel w Kancelarii Kasprzyk & Wojdan. Wyjaśnia, że od 2022 r. karta ma być dostępna tylko dla tych, którzy rozliczają ją w 2021 r. Nikt nowy nie będzie mógł dołączyć. Zaś w przypadku lekarzy, skorzystają z niej tylko ci, którzy świadczą usługi bezpośrednio dla ludności, a nie mają np. kontraktu ze szpitalem czy prywatną przychodnią.

Zmiana stanu prawnego

Jak wskazuje Sylwia Kulczycka, doradca podatkowy, Partner w ALTO Tax, zgodnie z przepisami przejściowymi Polskiego Ładu od 1 stycznia 2022 r. podatnicy tracą prawo do złożenia wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej.

– Tym samym, podatnicy, którzy w 2021 r. rozliczali się inną metodą niż karta podatkowa, nie będą mogli złożyć w 2022 r. wniosku o zastosowanie opodatkowania według tej metody. Dotyczy to również lekarzy, którzy uzyskali korzystne interpretacje podatkowe potwierdzające, że w 2022 r. będą mogli wnioskować o tę formę opodatkowania. Interpretacje te dotyczą bowiem stanu prawnego, który ulegnie zmianie z początkiem 2022 r. – wyjaśnia Sylwia Kulczycka.

Część lekarzy nie skorzysta też z zasady kontynuacji wyboru dotychczasowej formy opodatkowania.

– W 2022 r. z opodatkowania kartą podatkową nie będą mogli skorzystać lekarze zatrudnieni w przychodniach i szpitalach na tzw. kontraktach. Zgodnie z planowanymi zmianami do załącznika nr 3 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, opodatkowanie według karty podatkowej nie znajdzie zastosowania do działalności wykonywanej na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej. Do kategorii tej należy zaliczyć lekarzy współpracujących ze szpitalami i przychodniami w ramach prowadzonej działalności gospodarczej – mówi Sylwia Kulczycka.

Dodaje, że o ile nie zostaną wprowadzone zmiany do projektów Polskiego Ładu, od 2022 r. zamknięta zostanie furtka do korzystnego opodatkowania lekarzy. Lekarzom na tzw. kontraktach pozostanie możliwość stosowania opodatkowania według ryczałtu lub stawki liniowej albo skali podatkowej.

W środę rząd zapowiedział ważne zmiany dla rozliczających się według skali. Także osoby prowadzące działalność gospodarczą skorzystają z tzw. ulgi dla klasy średniej. W dotychczasowej wersji projektu Polskiego Ładu miała być dostępna tylko dla etatowców zarabiających do 13 tys. zł miesięcznie.

W zamian ryczałt

– Podatek w formie karty zapłaci w 2022 r. niewielu lekarzy, którzy będą świadczyć usługi w ograniczonym zakresie, bezpośrednio dla ludności. Co istotne, rozliczą się w ten sposób tylko na zasadzie kontynuacji. W zamian wsz … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSiedem osób chce rządzić cmentarzem. Przed nimi rozmowa kwalifikacyjna
Następny artykułPrezydent Andrzej Duda podpisał wniosek o przedłużenie stanu wyjątkowego