Z pistoletem przy głowie
Według premiera Morawieckiego Polska zużywa rocznie 20-21 mld m sześc. gazu, a krajowa produkcja surowca wynosi 4,5 mld m sześc.
– Poprzez Gazociąg Bałtycki będzie możliwe tłoczenie gazu w ilości 10 mld m sześc., poprzez gazoport w Świnoujściu – 7 do 8 mld m sześc. Wystarczy policzyć te wartości, żeby zrozumieć, że dzięki naszym działaniom Polska od jesieni w ogóle nie będzie potrzebowała rosyjskiego gazu – powiedział szef rządu. – Z tym szantażem, z tym pistoletem przystawionym do głowy poradzimy sobie tak, aby Polacy tego nie odczuli – zapewnił Mateusz Morawiecki, dodając, że specjalne taryfy na gaz dla gospodarstw domowych, szpitali, szkół i instytucji pożytku publicznego zostaną wydłużone do roku 2027.
Premier przypomniał, że przez ostatnie miesiące Polska magazynowała surowiec i mamy zapasy.
– Dlatego nie tylko nie ugniemy się przed tym szantażem, ale chcę zapewnić moich rodaków, że to działanie ze strony Putina, ze strony Kremla nie wpłynie na gospodarstwa domowe, nie wpłynie na sytuację Polski – mówił premier.
Tymczasem Polacy całkiem niedawno odczuli na własnych portfelach, czym skutkują problemy na rynku surowcowym – gdy zobaczyli pierwsze w 2022 r. rachunki za energię i ogrzewanie. Z ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że od marca 2021 r. do marca 2022 r. ceny gazu w Polsce wzrosły o ponad 49 proc. I to mimo wprowadzenia przez rząd tzw. tarczy inflacyjnej. Trudno się dziwić obawom Polaków, czy decyzja Gazpromu spowoduje dalszy skokowy wzrost cen błękitnego paliwa, a w konsekwencji – wyższe rachunki.
Czym zastąpić rosyjski gaz
Jak mówi Krzysztof Mrozek z Polskiej Zielonej Sieci, Polska ma wypełnione magazyny gazu w ponad 75 proc.
– Nie zabraknie nam paliwa jutro czy w najbliższych miesiącach. Polska planuje rozwijać terminal LNG oraz zbudować instalację FRSU (pływający terminal gazowy) nieopodal Gdańska, co zwiększy import gazu skroplonego. Ponadto planowane jest podłączenie się do systemu gazowego państw bałtyckich. Pod koniec roku rusza też Baltic Pipe z norweskim gazem – wylicza ekspert.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS