A A+ A++


Zobacz wideo

Fundusz Kościelny zostały powołany w 1950 roku. Działa na rzecz wszystkich kościołów i związków wyznaniowych obecnych w Polsce. Jego głównym celem jest zabezpieczenie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne duchownych. Jego likwidacja była jedną z obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej. 

Zespół, na którego czele stoi Władysław Kosiniak-Kamysz, ma wypracować rozwiązanie, które zastąpi likwidowany Fundusz. Po pierwszym spotkaniu lider PSL przekazał, że “w najbliższych tygodniach zespół przekaże Radzie Ministrów dwie lub trzy propozycje zmian w sprawie finansowania Funduszu Kościelnego”.

– Podzieliliśmy się zadaniami. Każdy z członków zespołu ma przedstawić propozycje koncepcji, od tej, od której wychodzimy, czyli od rozważenia koncepcji odpisu podatkowego – mówił w piątek Władysław Kosiniak-Kamysz.

Odpis podatkowy zamiast Funduszu Kościelnego?

Członkini zespołu, ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego Agnieszka Buczyńska z Polski 2050, przyznała w rozmowie z TOK FM, że dotacja z budżetu państwa najprawdopodobniej zostanie zastąpiona dobrowolnym odpisem podatkowym.

– Ja bym na pewno nie bała się formuły odpisu podatkowego Mamy w praktyce odpisy dla organizacji pozarządowych i one bardzo skutecznie funkcjonują. Przyzwyczailiśmy się już do tego – podkreślała.

Jeśli więc takie rozwiązanie zostanie przyjęte, wiele wskazuje na to, że w deklaracji podatkowej pojawi się jedna rubryczka więcej – wypełnienie jej spowoduje przekazanie odpisu podatkowego właśnie na rzecz wskazanego kościoła czy związku wyznaniowego. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCyberoszuści znowu górą
Następny artykułKandydat Kaczyńskiego na prezydenta Warszawy ma pokazać, że PiS nie jest obciachowy. Kaczyński w tym czasie robi swoje