– Taksonomia ESG jest kluczowym elementem europejskiej strategii zrównoważonego finansowania, ponieważ wpływa na przepisy dotyczące ujawniania informacji zarówno przez instytucje finansowe, jak i przez przedsiębiorstwa. Jest odpowiedzią nie tylko na zagrożenia wynikające wprost z dalszego eksploatowania planety w sposób rabunkowy, ale także na wszelkie działania “pseudoekologiczne”. Tworzy uniwersalny, zharmonizowany katalog ogólnoeuropejskich zasad, który wskazuje i jednoznacznie określa inwestycje uznane za „zielone”. Pozostałe, w tym szkodliwe dla środowiska nie zostały zakazane, ale poprzez wykluczenie ich z „zielonego” katalogu, pozbawia się je preferencji i w efekcie — źródeł finansowania — komentuje Artur Beck, organizator Kongresu ESG – Polska Moc Biznesu.
Polskie przedsiębiorstwa, chcąc być graczem międzynarodowym oraz nie zostać wyłączone z globalnego łańcucha dostaw, nie będą mogły zrezygnować z raportowania ESG.
– Część podmiotów działających na polskim rynku już teraz wdraża rozwiązania zgodne z unijnymi wytycznymi. Jest to nie tylko kwestia dopasowania do przepisów, ale również odpowiedzialnego i zrównoważonego podejścia do prowadzenia biznesu. Jak wynika z naszych rozmów z inwestorami, ten aspekt staje się coraz ważniejszy w relacjach międzynarodowych, czy to w kontekście poszukiwania partnerów za granicą, czy też pozyskiwania inwestorów i kapitału z innych krajów europejskich – mówi Monika Constant, Dyrektor Generalna Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej.
Trzy tryby ESG
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS