A A+ A++

Dziś doszło do zbrojnej eskalacji na granicy Kirgistanu i Tadżykistanu. Na spornym terytorium granicznym zderzyły się straże graniczne obu krajów.

Władze kirgiskie poinformowały dziś o incydencie strzelaniny na granicy z Tadżykistanem. Jak wynika z przekazanych informacji, przyczyną eskalacji sytuacji na granicy były działania strony tadżyckiej, która jednostronnie zablokowała odcinek drogi łączący kirgiskie miasta Batken i Isfana, prowokując konflikt. Kirgizi twierdzą, że to strona tadżycka jako pierwsza użyła moździerzy i granatników.

Z kolei tadżycka straż graniczna poinformowała, że jako pierwsza otworzyła ogień strona kirgiska. „Trzech tadżyckich żołnierzy zostało rannych i zabranych do Centralnego Szpitala w Isfara” – podało Duszanbe. Władze ogłosiły również stan mobilizacji sił bezpieczeństwa w regionie i zgromadziły tam dodatkowe siły Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego, policji i wojska.

Kirgistan kupuje tureckie drony bojowe Bayraktar

W odpowiedzi kirgiska straż graniczna przekazała, że druga strona poprosiła o zawieszenie broni, jednak nadal kontynuuje ostrzał. Dodano również, że gubernatorzy regionu Batken w Kirgistanie i regionu Sughd w Tadżykistanie mają się spotkać w sprawie sytuacji na granicy w celu złagodzenia sytuacji.

Granica między Kirgistanem a Tadżykistanem staje się sporadycznie obszarem konfliktów między mieszkańcami a strażą graniczną obu państw, co wynika z niedokładnej delimitacji terytoriów przygranicznych. Prawie 50% całej linii granicznej nie jest wytyczone, co czasami powoduje napięcia i uniemożliwia ustalenie dokładnego przebiegu granicy między oboma krajami.

Blackout w Kazachstanie, Kirgistanie i Uzbekistanie

Konflikt między tymi dwoma krajami potęguje również brak wody pitnej. Na jednym z nieuregulowanych odcinków granicy znajduje się źródło wody pitnej. W ubiegłym roku w wyniku starć granicznych o to źródło zginęło 36 osób po stronie kirgiskiej i 19 po stronie tadżyckiej. W wyniku walk zniszczonych lub spalonych zostało ponad 300 domów oraz okoliczna infrastruktura.

Oba kraje są również członkami Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB). Na początku stycznia po raz pierwszy w historii doszło do aktywacji de facto sterowanego przez Rosję sojuszu wojskowego. Kontyngent sił sojuszniczych został wówczas zaangażowany w stabilizację sytuacji w Kazachstanie, gdzie miały miejsce antyrządowe protesty.

Kirgistan: już 33 osoby zginęły na granicy z Tadżykistanem

lp/ belsat.eu wg East24.info

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrzecia dawka dla 12+
Następny artykułPremier Mateusz Morawiecki wzywa Donalda Tuska, by zrezygnował z przewodniczenia Europejskiej Partii Ludowej