sprzęt i soft
14 lutego 2022, 13:13
To, co obecnie dzieje się na linii Rosja – Ukraina, może mieć wpływ na ceny podzespołów komputerowych. Ukraina jest jednym z głównych producentów gazu, wykorzystywanego w procesach litograficznych procesorów.
- eskalacja napięć przy granicy z Ukrainą sprawia, że rosną ceny materiałów używanych w produkcji półprzewodników;
- ewentualny konflikt Rosji z Ukrainą może mieć wpływ na rynek podzespołów elektronicznych.
Napięcie na granicy Ukrainy i Rosji, a w szczególności interwencja zbrojna, może wpłynąć na ceny mikroukładów scalonych, a w konsekwencji – podzespołów komputerowych. Takie informacje podaje Reuters w swojej informacji. Oba te kraje są źródłem wielu pierwiastków niezbędnych w procesie wytwarzania półprzewodników.
- Ukraina jest jednym z głównych eksporterów neonu. Gaz ten jest niezbędny do funkcjonowania laserów, działających w paśmie głębokiego ultrafioletu w procesach litograficznych.
- 90% zaopatrzenia fabryk półprzewodników w USA w neon pochodzi z Ukrainy. Ewentualny konflikt nie zatrzyma produkcji, gdyż przemysł jest w stanie znaleźć alternatywne źródła. Podniesie to jednak koszty – prognozuje się możliwy wzrost cen neonu nawet o 600%.
- Cena neonu, jak i pozostałych rzadkich gazów, jak krypton i fluor, już rośnie. Producenci półprzewodników obawiając się o swoje zapasy, już je wykupują, co podnosi ceny.
- Pallad i wiele rzadkich metali, jak skand, pochodzi z Rosji. Stamtąd USA importuje nawet 35% swojego zapotrzebowania na pallad. Jest on wykorzystywany w produkcji elektroniki (kondensatory, pokrywanie elektrod).
- Sytuacja, gdy ceny neonu się pomnożyły, miała już miejsce – w 2014 roku podczas rosyjskiej aneksji Krymu.
Czy ceny podzespołów znów wzrosną?
W czasie pandemii problemy z łańcuchami dostaw przemysłu półprzewodnikowego sprawiły, że zapasy tych kluczowych materiałów niemal nie istnieją, więc informacja o kolejnych kłopotach jest szczególnie ważna. Na ewentualne braki lub zwyżki cen pierwiastków rynek może zareagować dużo szybciej niż zwykle.
Jak kosztowne może być rozwiązanie militarne, przeczytacie w tym artykule:
Czy można się więc spodziewać wzrostu cen podzespołów? Teoretycznie tak, ale w praktyce niekoniecznie. Fabryki znajdą alternatywne źródła, ale koszty ich pracy mogą wzrosnąć, a to z kolei znaleźć odzwierciedlenie w koszcie produktu. Tylko, że ceny np. kart graficznych obecnie i tak są o wiele wyższe od MSRP (zalecanych wartości producenta), więc być może ewentualne podwyżki „wsiąkną” gdzieś w tej różnicy.
Sprawdź aktualne ceny procesorów w serwisie Allegro
Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.
ZASTRZEŻENIE
Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS