Abp Gądecki spotkał się z papieżem; przekazał m.in., że polscy biskupi potępili atak Rosji na Ukrainę
Ojciec Święty przyjął w poniedziałek na specjalnej audiencji przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego. Gądecki przekazał papieżowi, że polscy biskupi potępili atak Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i przedstawił działania pomocowe realizowane przez Kościół.
Biura prasowe KEP przekazało, że spotkanie trwało 45 minut. Abp Gądecki przedstawił papieżowi niektóre kwestie związane z funkcjonowaniem Kościoła w Polsce w czasie trwającej na Ukrainie wojny.
Abp Gądecki – jak poinformowało biuro prasowe KEP – zapoznał papieża Franciszka z oceną sytuacji, jaką dokonało ostatnie zebranie plenarne episkopatu. W komunikacie po nim, a także w specjalnym oświadczeniu, biskupi polscy potępili atak Federacji Rosyjskiej na niezależną i demokratyczną Ukrainę. Podkreślali też, że wojna nie może być nigdy sposobem na rozwiązywanie konfliktów, gdyż zawsze niesie ze sobą śmierć niewinnych ludzi i zniszczenie ich mienia. Wyrazili również solidarność z cierpiącym wskutek tej agresji narodem ukraińskim.
Przewodniczący KEP podziękował Ojcu Świętemu za poświęcenie w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny całego świata, a zwłaszcza Rosji i Ukrainy, Niepokalanemu Sercu Maryi.
Biuro prasowe KEP przekazało, że przewodniczący przedstawił także działania, jakie Kościół w Polsce podjął niezwłocznie po wybuchu wojny.
Dotyczą one – jak wskazano – zarówno działań pomocowych dla uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli się na terytorium Polski, jak również wsparcia osób, które mimo działań wojennych pozostały w swoim kraju. Pomoc świadczona jest przez Caritas Polska i oddziały diecezjalne Caritasu, Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie Konferencji Episkopatu Polski, wspólnoty zakonne męskie i żeńskie, księży i seminarzystów.
“W sposób szczególny przewodniczący wskazał na ogromną, oddolną mobilizację i zaangażowanie polskich parafii, które na poziomie lokalnym organizują żywność, noclegi, transport, pomoc medyczną i psychologiczną, wsparcie prawne, edukację dzieci i szereg innych działań pomocowych, w zależności od aktualnych potrzeb” – podało biuro prasowe KEP.
Abp Gądecki przedstawił również czynione przez niego wysiłki dotyczące zintensyfikowania wspólnych działań chrześcijan różnych wyznań na rzecz sprawiedliwego pokoju. Przypomniał m.in. o swoich listach wysłanych w tej sprawie do biskupów katolickich Polski i Ukrainy, liście do hierarchów prawosławnych i katolickich Rosji i Ukrainy, a także osobistym liście do patriarchy moskiewskiego Cyryla. Poinformował również papieża o planowanym na wtorek spotkaniu z patriarchą Bartłomiejem I w Warszawie. Wysiłki te – jak wskazano – łączą się z ponawianym ustawicznie wezwaniem do wierzących o modlitwę, post i pokutę.
“Ojciec Święty został także poinformowany o trudnościach, jakie niosą ze sobą dla Kościoła powszechnego kwestie podejmowane przez – jak powiedział Papież – tzw. niemiecką drogę synodalną. Franciszek dystansuje się od tej inicjatywy” – przekazało w komunikacie biuro prasowe KEP.
Ojciec Święty podziękował za wszystkie podjęte przez Kościół w Polsce działania i zapewnił o swoim duchowym wsparciu. Udzielił też apostolskiego błogosławieństwa. (PAP)
Sytuacja w ukraińskich obwodach: walki pod Kijowem, na wschodzie i południu kraju
Na Ukrainie trwają walki na północny zachód od Kijowa, a także pod Czernihowem, w Donbasie, pod Charkowem i w okolicach Chersonia. Wojska rosyjskie kontynuują ataki rakietowe, w tym na cele cywilne; są ofiary – podaje w poniedziałek portal Hromadske w porannym podsumowaniu sytuacji w ukraińskich obwodach.
W obwodzie kijowskim trwają walki w Irpieniu, Buczy, Hostomlu i w miejscowościach położonych wzdłuż granicy z obwodem żytomierskim. Rosjanie atakowali rakietami kilka miejscowości w rejonie buczańskim.
W Czernihowie w niedzielę i w nocy z niedzieli na poniedziałek ostrzelano dzielnice mieszkalne, a także pozycje sił ukraińskich. Wokół miasta toczą się walki.
Dwie osoby są ranne, 12 ewakuowano po nocnych atakach rakietowo-bombowych na miejscowości w obwodzie żytomierskim, na zachód od Kijowa.
W nocy Rosjanie kontynuowali ostrzał okolic Charkowa. Zbombardowano także miejscowość Oskił w rejonie iziumskim, gdzie w wyniku trafienia w dom mieszkalny zginęła czteroosobowa rodzina, a czteroletnie dziecko zostało ranne. W Iziumie toczą się aktywne walki.
W Łucku w obwodzie wołyńskim Rosjanie wystrzelili rakiety w bazę paliwową. Trwa gaszenie pożaru.
W Siewierodoniecku i Rubiżnem w obwodzie ługańskim trwa nieprzerwany ostrzał. Pod Siewierodonieckiem zginęło dziecko, wiadomo też o jednej osobie zabitej i jednej rannej w Rubiżnem. W obwodach ługańskim i donieckim w ciągu minionej doby siły zbrojne odparły pięć ataków rosyjskich.
W obwodzie donieckim toczą się walki na całej linii kontaktu z wrogiem. Według władz obwodowych przeciwnik nie zdołał posunąć się do przodu.
Kolumna autobusów ewakuacyjnych, która miała zabrać z Berdiańska ewakuowanych mieszkańców Mariupola, stoi przed wjazdem do miasta, bo nie wpuszczają jej rosyjskie wojska. Mariupol w dalszym ciągu jest blokowany przez Rosjan.
W obwodzie chersońskim w ciągu minionej doby grzmiały silne wybuchy. Najwięcej informacji o toczących się walkach dociera z terenów graniczących z obwodem mikołajowskim i dniepropietrowskim. Rosjanie prowadzili zmasowany ostrzał miejscowości Stanisław i Wełyka Ołeksandriwka. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci.(PAP)
Dworczyk: należy się spodziewać kolejnych działań zaliczanych do tarczy antyputinowskiej
Należy się spodziewać, że kolejne działania, które możemy zaliczyć do tarczy antyputinowskiej będą prezentowane w najbliższych tygodniach – powiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.
Tarcza antyputinowska ma za zadanie ograniczyć w Polsce gospodarcze skutki napaści Rosji na Ukrainę. Przewiduje ona m.in.: przeciwdziałanie inflacji, ochronę miejsc pracy, wsparcie firm do tej pory działających na rynku rosyjskim, derusyfikację polskiej i europejskiej gospodarki. Według premiera Mateusza Morawieckiego, proponowanymi rozwiązaniami Tarczy będą m.in. obniżki podatków. Jak podkreślał, proponowane zmiany podatkowe mają być szeroko przedyskutowane i skonsultowane. W minionym tygodniu szef rządu zapowiedział m.in. skierowanie do konsultacji projektu obniżki podatku PIT z 17 na 12 proc.
“Bez wątpienia należy się spodziewać, że kolejne działania, które możemy zaliczyć do tarczy antyputinowskiej w najbliższych tygodniach będą prezentowane” – powiedział w poniedziałek w wp.pl szef KPRM Michał Dworczyk.
Polityk był też pytany o kwestię ubiegłotygodniowej dymisji Piotra Nowaka z funkcji ministra rozwoju i technologii. “Zmiany w rządzie są naturalne, na przestrzeni tych lat, było dużo zmian zarówno na poziomie ministrów konstytucyjnych jak i wiceministrów” – zauważył.
Dodał, że dzisiaj cały rząd jest “absolutnie skoncentrowany na walce o wsparcie Ukrainy, na walce z kryzysem, który wywołany jest wojną”. “I to są zasadnicze problemy i wyzwania, z którymi mierzymy się na co dzień” – zadeklarował.
Na uwagę, że obecnie nie są obsadzone stanowiska szefów resortów finansów i rozwoju, Dworczyk powiedział, że “bez wątpienia w najbliższych tygodniach pewnie poznamy osoby, które przejmą odpowiedzialność za te resorty”. “Na razie rząd funkcjonuje normalnie” – zapewnił. (PAP)
Straż Graniczna: od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało ponad 2,3 mln osób
Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało ponad 2,3 mln osób – poinformowała w poniedziałek Straż Graniczna. W niedzielę funkcjonariusze SG odprawili ponad 27 tys. podróżnych.
Najnowsze dane SG dotyczące przekraczania ukraińsko-polskiej granicy opublikowano na Twitterze. Jak przekazano, od początku rosyjskiej inwazji z Ukrainy do Polski wjechało 2,323 mln osób.
“Wczoraj tj. 27.03 #funkcjonariuszeSG odprawili 27 tys. podróżnych – to spadek o 13,3 proc. w porównaniu z dniem wcześniejszym (31,1 tys.)” – czytamy. Jak dodano, w poniedziałek do godz. 7 odprawiono 3,3 tys. osób, co oznacza spadek o 35,6 proc.
Granicę w przeciwnym kierunku, z Polski do Ukrainy, przekroczyły od tego samego czasu 352 tys. osób. (PAP)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS