W Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie w środę 21 czerwca odbyła się I Konferencja ,,Prawne i praktyczne aspekty stwierdzenia zgonu przez ratowników medycznych’’ zorganizowana przez Samodzielne Publiczne Pogotowie Ratunkowe w Krośnie oraz Państwową Akademię Nauk Stosowanych w Krośnie.
– Konferencja była odpowiedzią na wprowadzone zmiany i próbą wyjaśnienia nurtujących pytań. – mówi Gabriel Gonet – Koordynator i Ratownik Medyczny Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie, inicjator konferencji, i dodaje – Na konferencję zaprosiliśmy ratowników medycznych, ale również osoby związane z ratownictwem.
– Na mocy nowych przepisów Ustawy o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych (Dz.U. 2022, poz. 2705 z późn.zm.) od 22 czerwca 2023 r. ratownicy medyczni są uprawnieni do stwierdzenia zgonu pacjenta, jeżeli dojdzie do niego w trakcie akcji medycznej. – mówi Katarzyna Grela – Pielęgniarka Koordynująca i Nadzorująca pracę zespołów Ratownictwa Medycznego i dodaje – W związku z wejściem w życie nowych przepisów i uprawnień w środowisku medycznym zrodziło się wiele pytań, niejasności i zastrzeżeń. Dlatego konferencja była odzewem na wprowadzane zmiany i próbą odpowiedzi na wiele pytań.
Podczas konferencji poruszono cztery zagadnienia:
- Zmiany pośmiertne zachodzące w organizmie ludzkim – dr n. med. Andrzej Guzik – specjalista patomorfologii, histopatologii, cytodiagnostyki
- Aspekty prawne – miejsce oględzin okiem prokuratury – prok. Marcin Bobola – Prokuratura Rejonowa w Brzozowie
- Procedury administracyjne w przypadku zgonu – Ewa Rajs – Kierownik USC w Krośnie
- Czynności prowadzone na miejscu zdarzenia kryminalnego, wypadków oraz zdarzeń drogowych – podkom. Paweł Buczyński i mł. asp. Arkadiusz Pałys z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie.
Jednym z prelegentów był prokurator Marcin Bobola, który wyjaśniał aspekty prawne dotyczące miejsca oględzin.
– Tak jak mówią przepisy ustawy, ratownicy medyczni mają kompetencje do stwierdzania zgonów osób, wobec których podejmowali czynności medyczne. To szereg obowiązków m.in. wystawienie karty zgonu, zabezpieczenie wielu informacji, ale również implikacja, konieczność współpracy z organami ścigania, w tym z prokuraturą.
Prokurator podkreśla wagę roli ratowników medycznych, w związku z tym, że ratownicy medyczni są bardzo często pierwsi na miejscu zdarzenia i to oni dokonują czynności reanimacyjnych, bądź też odstępują od nich i to oni mają też pierwszy pogląd na zwłoki, na miejsce zdarzenia i też mogą stwierdzić, czy istnieje podejrzenie przestępczego popełnienia śmierci.
– Jeżeli ratownicy mają wątpliwości, ich obowiązkiem ustawowym jest powiadomienie policji, prokuratury i wtedy uruchamiane są czynności procesowe i wtedy są oni ich częścią, ponieważ dostarczają organom ścigania bardzo wiele istotnych informacji jak, chociażby ta o stwierdzeniu zgonu i ewentualnych okolicznościach. Z punktu widzenia udziału prokuratora w czynnościach na miejscu zdarzenia, będą uwarunkowane dokładnie tym, co powiedzą ratownicy medyczni, jeżeli będą mieć wątpliwości co do przyczyn zgonu – mówi prokurator Marcin Bobola, jeden z prelegentów konferencji.
krosno112.pl, SPPR Krosno
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS