A A+ A++
Jakie zachowania naszych dzieci w sieci należy uznać za ryzykowne? To pytanie pozostaje otwarte, ponieważ wciąż pojawiają się nowe zagrożenia, z których powinniśmy być świadomi.

Dbając o dobrostan psychiczny uczniów zamojskich szkół, Miasto Zamość zorganizowało konferencję edukacyjną poświęconą kluczowym tematom związanym z cyberbezpieczeństwem.

Przebieg Konferencji

Konferencja odbyła się w dniach 4-5 listopada 2024 roku w sali Zamojskiego Domu Kultury. W roli prelegenta wystąpił profesor Łukasz Gierek – doświadczony wykładowca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Akademii Handlowej Nauk Stosowanych w Radomiu. Profesor Gierek jest laureatem wielu nagród i został zaliczony do grona 100 osób, które znacząco przyczyniły się do rozwoju umiejętności cyfrowych w Polsce. Od wielu lat współpracuje z młodzieżą, ucząc ich bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii i budowania świadomości cyfrowego bezpieczeństwa.

Adresaci Wydarzenia

Konferencja była skierowana do uczniów, rodziców i nauczycieli. Uczniowie klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz młodzież uczęszczająca do szkół ponadpodstawowych wysłuchali wykładu zatytułowanego: “Anatomia hejtu. Wykorzystanie wizerunku w sieci – profilaktyka, prewencja i przeciwdziałanie”. Rodzice, wychowawcy i nauczyciele zamojskich przedszkoli, szkół i placówek mogli uczestniczyć w dwóch prelekcjach: „Anatomia hejtu. Galerianki (seks nieletnich w sieci)” oraz „Cyber(NIE)bezpieczeństwo, socjotechniki, formy cybermanipulacji, ciemna strona Internetu”.

Omówienie Zagrożeń

Podczas konferencji dokonano analizy współczesnych zagrożeń, takich jak hejt, ryzyko związane z udostępnianiem osobistych danych i wizerunku online. Zwrócono uwagę na fakt, że to, co opublikujemy w Internecie, może pozostać tam na zawsze. Podkreślono, że Internet może być narzędziem rozwoju dla dzieci, ale również sprzyjać działaniom o negatywnych konsekwencjach. Jednym z najczęstszych zagrożeń jest oglądanie przez dzieci materiałów filmowych pełnych przemocy, wulgaryzmów i patologicznych zachowań. Wśród nastolatków są nie tylko odbiorcy, ale także twórcy takich treści.

Wpływ Czasu Online

Zwrócono również uwagę na problem czasu spędzanego online oraz w mediach społecznościowych. Wśród ryzykownych zachowań młodzieży w sieci wymieniono nawiązywanie kontaktu z nieznajomymi oraz przesyłanie intymnych zdjęć, co może stać się narzędziem cyberprzemocy. Nastolatki często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji takich działań.

Podsumowanie

Internet, na niespotykaną wcześniej skalę, ułatwia kontakty, co z jednej strony jest ogromną wygodą, a z drugiej niesie ze sobą nowe ryzyka. Dlatego ważne jest stałe podnoszenie świadomości użytkowników internetu, zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych, na niebezpieczeństwa związane z treściami tam umieszczanymi.

Dbajmy o bezpieczeństwo naszych dzieci w sieci!

INFO/UM

Advertisements
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułУламки ворожого дрону влучили у столичну багатоповерхівку на Печерську
Następny artykułШматок 77-річного торта продали майже за 120 тисяч гривень: хто “смакував” зіпсованим смаколиком