Koronawirus nauczył nas, że nie warto przywiązywać się do kalendarza. Jednak organizatorzy krakowskich imprez nie przerywają działań, licząc, że w tym roku uda się odmrozić wydarzenia kulturalne, i w napięciu czekają na zielone światło.
Jubileuszowa 30. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej ma się odbyć z początkiem lata tego roku (25 czerwca – 4 lipca 2021 r.). – Wiedząc, jak wiele może się do tego czasu zmienić, jak dużo jest niewiadomych, planujemy ostrożnie i inaczej niż dotychczas. Chcemy, żeby było ciekawie i inspirująco, bezpiecznie i jak najbardziej normalnie w tej nowej rzeczywistości, w której wszyscy się znaleźliśmy. Pozostaniemy przy temacie ognia, który rozpoczęliśmy w ramach Prologu FKŻ w 2020 r. – mówi Paweł Kowalewski, programer festiwalu.
Namiot w sercu Kazimierza, na skrzyżowaniu ul. Józefa z Wysoką, będzie – podobnie jak przed rokiem – centralnym punktem festiwalowych wydarzeń. – Wypełnimy go muzyką, literaturą, filmem i serią wykładów. Chcemy skupić się szczególnie na młodym pokoleniu europejskich Żydów i spojrzeć na uniwersalne, najbardziej aktualne i dotyczące nas wszystkich tematy z ich perspektywy – mówi Kowalewski. – Mamy też nadzieję, że namiot będzie przede wszystkim miejscem spotkania i że po tylu miesiącach dystansu i życia online będziemy mogli spotkać się w nim fizycznie – dodaje.
Od lat jednym z najciekawszych punktów festiwalu jest muzyka. Nie inaczej będzie i teraz. – Planujemy przekrój stylów i gatunków, mieszankę tradycji i najnowszych brzmień. Wejdziemy z muzyką w nowe przestrzenie na Kazimierzu, ale planujemy też dalsze wypady, do tych części miasta, w których nas jeszcze nigdy nie było, jak Nowa Huta czy pierwszy żydowski kwartał w Krakowie w okolicach Rynku – zdradza Kowalewski.
Kilka projektów powstaje specjalnie dla festiwalu i będzie miało swoją premierę podczas 30. FKŻ. – W paśmie muzycznym (i nie tylko) usłyszycie silny i mocny głos kobiet. Sprowokujemy też spotkania muzyczne na pozór niemożliwe, np. wspólny koncert artystów z dwóch krajów rozdzielonych konfliktem politycznym.
Artystyczny projekt
Jedną z odpowiedzi FKŻ na aktualną sytuację będzie projekt interwencji artystycznych w przestrzeni Kazimierza. – Zapraszamy do niego twórców z Berlina i Jerozolimy posługujących się różnymi mediami – od muralu, rzeźby, wideo po performance. „Open call” ogłosiliśmy w grudniu. To kuratorski eksperyment, chodzi o stworzenie projektu site-specific inspirowanego Kazimierzem na odległość, wykorzystując przede wszystkim wszelkie możliwe narzędzia dostępne online oraz tradycyjną korespondencję pocztową między artystami. Restrykcje związane z pandemią chcemy potraktować tu nie jako ograniczenia, ale jako inspirację dla kuratorów i artystów – wyjaśnia Paweł Kowalewski.
Kraków to miasto festiwali, więc FKŻ nie będzie jedynym. W tym roku planowane sa też inne, m.in. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA, Krakowski Festiwal Filmowy, Festiwal Muzyki Polskiej, Kraków Live Festival, Miesiąc Fotografii, Sacrum Profanum, Unsound Festival, Festival Conrada, Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Etiuda & Anima”, Jazz Juniors i Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Boska Komedia”.
Gwiazdy wrócą do Tauron Areny Kraków
Przed pandemią do krakowskiej hali przyjeżdżały największe gwiazdy, m.in. Ennio Morricone, Paul McCartney, Roger Waters, Elton John, Mariah Carey, Maroon 5 i wielu, wielu innych. Jeśli koronawirus odpuści i artyści zdecydują się na światowe tournée, w 2021 r. czeka nas znowu kilka spektakularnych koncertów.
13 maja „My heart will go on”, czyli piosenkę z kultowego „Titanica”, zaśpiewamy razem z Céline Dion. 19 czerwca w świat muzyki klasycznej zabierze nas światowej sławy holenderski skrzypek André Rieu. Niecały tydzień później przeboje „Fallin”, „No one”, „A woman’s worth” oraz materiał ze swojej najnowszej, siódmej płyty zaprezentuje 15-krotna zdobywczyni nagrody Grammy Alicia Keys.
Lipiec będzie należał do reprezentantów mocnego rocka – 5 lipca Steven Tyler (wokal), Joe Perry (gitara), Brad Whitford (gitara), Tom Hamilton (bas) i Joey Kramer (perkusja) udowodnią, że Aerosmith to nie tylko legenda, ale przede wszystkim wciąż prężnie działający rockmani.
23 lipca do Krakowa wróci Pearl Jam, czyli grunge’owi rockmani z Seattle. Lato symbolicznie zakończy 28 sierpnia włoski tenor Andrea Bocelli. Jesienią usłyszymy natomiast m.in. zespół Smokie, który na jedynym koncercie w Polsce (8 listopada) będzie świętował 45-lecie działalności artystycznej. Drugą okazją do świętowania będzie 15-lecie kwartetu Il Divo (13 listopada).
Polscy artyści, którzy już dziś zapowiedzieli koncert w Tauron Arenie w 2021 r., to m.in. Agnieszka Chylińska, Kwiat Jabłoni oraz Orkiestra Polskiego Radia i Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego pod dyrekcją Macieja Sztora (koncert muzyki filmowej Wojciecha Kilara).
Rok Stanisława Lema
12 września 2021 r. jeden z najwybitniejszych polskich prozaików skończyłby 100 lat. Krakowskie Biuro Festiwalowe we współpracy z Wydawnictwem Literackim i Fundacją Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema uczczą tę rocznicę między 12 a 14 września w Centrum Kongresowym ICE Kraków.
– Stanisław Lem będzie też bohaterem licznych tradycyjnych wydarzeń, od Festiwalu Literatury dla Dzieci po festiwal Sacrum Profanum. Postać i twórczość Lema znajdą swoje miejsce a to na deskach teatrów, a to w utworach muzycznych, na sympozjach i konferencjach planowanych na ten rok, a kontekst programu uzupełnią książki, których huczne premiery planuje Wydawnictwo Literackie – zdradza Mieszko Hajkowski z Krakowskiego Biura Festiwalowego.
Program obchodów będzie można znaleźć w specjalnym serwisie roklema.pl.
Lepszy dźwięk w ICE Kraków
Druga największa i najpopularniejsza sala koncertowa w Krakowie niedługo przed pandemią przeszła generalny remont akustyczny. O ile wcześniej publiczność i sami artyści narzekali na odbiór dźwięku, o tyle teraz nie mogą się jej nachwalić.
Co prawda od połowy października ICE Kraków jest zamknięty dla widowni, ale na koncerty, które już są wpisane do kalendarza Centrum Kongresowego, warto poczekać.
Wiosną z najnowszym albumem „Kundel” wystąpi tutaj Artur Rojek (28 marca) oraz Możdżer, Danielsson, Fresco & Holland Baroque (22 maja), jesienią zaś norweska grupa Wardruna (8 listopada) i legendarni japońscy bębniarze z zespołu Yamato (9 listopada).
Klub Studio to ulubiona scena polskich artystów. Wiosną planowo wystąpią tutaj m.in. Daria Zawiałow (2–3 marca), Karaś i Rogucki (4 marca), Bass Astral x Igo (24–25 marca), Lao Che (27–28 marca), Paweł Domagała (16–17 kwietnia) i Krzysztof Zalewski (24 kwietnia).
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS