A A+ A++

Jeśli obywatele Ukrainy stracą legalność pobytu w Polsce, ZUS odbierze im prawo do świadczenia wychowawczego. Wyjazd uchodźcy z Polski, nawet na jeden dzień, powoduje konieczność dopełnienia formalności.

Fot. Warszawa w Pigułce

Prawo do świadczenia przysługuje obywatelom Ukrainy wjeżdżającym do Polski z powodu działań wojennych, a legalność pobytu potwierdza wpis do rejestru SG.

Utrata legalności zmusza ZUS do uchylenia świadczenia, co pomaga skierować wsparcie tylko do uprawnionych. W przypadku wyjazdu, ZUS wstrzymuje świadczenie, ale to wstrzymanie jest tymczasowe.

Osoba wracająca do Polski w ciągu 30 dni nie traci legalności pobytu, jeśli powrót jest odnotowany w rejestrze SG, a świadczenie jest wznowione.

Sytuacja jest bardziej skomplikowana, gdy osoba wraca do Polski bezpośrednio z Ukrainy lub przez inny kraj Schengen i nie dopełni niezbędnych formalności. Wówczas trzeba się zgłosić do Straży Granicznej i ZUS, aby sprostować dane i przywrócić legalność pobytu.

W przypadku powrotu przez inny kraj Schengen, osoba musi zarejestrować swój wjazd w urzędzie gminy i złożyć wniosek o status UKR, co pozwoli ZUS wznowić wypłatę świadczenia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPaulina Sykut w bikini. Gwiazda Polsatu pochwaliła się szczuplutką talią
Następny artykułOpel показав провісника нового доступного кросовера. Фото