Szanowni Państwo, Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków jako baza źródeł ciepła i spalania paliw działa od 1 lipca 2021 r. W deklaracjach składanych do CEEB znajdują się informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i stosowanych w nich paliwach.
Właściciele i zarządcy budynków/lokali mieszkalnych i niemieszkalnych powinni złożyć taką deklarację do 30 czerwca 2022 roku. Zdecydowana większość obywateli wywiązała się z tego obowiązku w terminie.
Jakakolwiek zmiana rodzaju źródła ciepła oraz wykorzystywanego paliwa – nie z uwagi na popełnioną pomyłkę – lecz ze względu na potrzebę wykazania w CEEB kotła/pieca węglowego dla innych celów, jak np. uzyskanie dodatku osłonowego lub dodatku węglowego, może skutkować odpowiedzialnością karną za składanie fałszywego oświadczenia.
Prawidłowość deklaracji mogą sprawdzić osoby upoważnione przez gminy, wymienione w uchwale antysmogowej oraz programach ochrony powietrza.
Co więcej na właścicielach i zarządcach obiektów budowlanych spoczywa również ustawowy obowiązek zapewnienia co najmniej jednej w roku kontroli stanu technicznego użytkowanego obiektu budowlanego. Dotyczy to także stanu technicznego przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych oraz instalacji gazowych.
Zgodnie z przepisami kontrole stanu technicznego przewodów kominowych przeprowadzają – osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim lub osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.
To oznacza, że każdy kto posiada i zgłosił piec podlega obowiązkowej kontroli zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów – Dz. U. poz. 719 z późn. zm. Kontrola ta obejmuje również weryfikację zadeklarowanego źródła ciepła.
Obowiązek złożenia deklaracji do CEEB wynika z ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) to jeden z elementów tzw. Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE), który powstaje w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego. Jej celem jest poprawa jakości powietrza, walka ze smogiem i pomoc w wymianie tzw.: “kopciuchów”
Powrót do strony głównej
Wasze komentarze
Edi @ 20:59, 25.08.2022r.
IP: *.*.204.92
…śmieszne to wszystko.Robienie z ludzi idiotów na każdym kroku…
…pieskulawego @ 21:45, 25.08.2022r.
IP: *.*.236.2
to co PIS robi z Polską to już nie są żarty, to tragedia
Nick @ 00:14, 26.08.2022r.
IP: *
Wystarczyło im tylko 7 lat, tej ich “Dobrej zmiany” i znów, jak za komuny, ludzie muszą stać pod kopalniami w wielodniowych upokarzających kolejkach aby kupić opał na zimę, za to wkrótce stetryczały dziad z Żoliborza ma znowu ruszyć w Polskę i spędzonym na siłę naiwnym te swoje farmazony, że mamy dobry rząd, wybitnych fachowców, Polska rośnie w siłę a ludziom żyje się co raz lepiej.
antypo @ 10:45, 26.08.2022r.
IP: *.*.214.166
mam nadzieję że pis wygra kolejne wybory, i wtedy ta poskomuna z platformy, AWS, PZPR, bedzie skomleć…. ale przecież jak tak zle komus w Polsce to Łukaszenka zaprasza
Do antypo @ 12:56, 26.08.2022r.
IP: *
Gdy pis wygra kolejne wybory to zgodnie z zapowiedzią europosła pis prof. Krasnodębskiego, miejsce stałego zamieszkania od 1992 r. – Brema, Niemcy, będzie nam bliżej do kacapii niż do Zachodu, czyli być może znów będziemy – Priwislinskim krajem.
Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS