Nowoczesny portal WWW prezentujący ciekawą ofertę stwarza ogromny potencjał w e-commerce. Jednak bez zapewnienia wirtualnego ruchu w odpowiednim natężeniu nie będzie on spełniał swojej roli. Jednym ze sposobów na przyciągnięcie docelowej grupy użytkowników jest wykorzystywanie mediów społecznościowych.
Niezależne badania przeprowadzone dotychczas udowodniły, że promocja strony WWW przy wykorzystaniu mediów społecznościowych to skuteczny sposób budowania marki oraz komunikowania się z klientami. Jak podał w zeszłym roku serwis shareaholic.com, serwisy społecznościowe mogą generować 30% ruchu na stronach internetowych.
Z kolei eMarketer.com w 2013 roku pytał amerykańskich respondentów, w jaki sposób poszukują informacji o markach, produktach oraz usługach, które ich interesują. Aż 37% ankietowanych zadeklarowało, że bazuje na aktywności firm w mediach społecznościowych.
Warto być „content”
Nawet duże zainteresowanie stroną to jednak dopiero połowa sukcesu. Ruch generowany przez przypadkowych użytkowników pogarsza bowiem wskaźnik konwersji. Dlatego istotne staje się dotarcie do tych odbiorców, którzy stanowią grupę docelową serwisu i gwarantują mierzalność efektów.
Współcześnie staje się to wyzwaniem, bowiem eksperci zgodnie podkreślają, że społeczeństwo oswoiło się z mediami społecznościowym i potrafi rozpoznać jakość przekazu stosowanego przez marki i firmy. Jak podkreśla Michał Mańkowski, „warto przykładać się do tworzenia publikowanych treści (contentu) w social media, ponieważ rynek zweryfikuje dobrą komunikację i oddzieli ziarna od plew”.
Komunikacyjne know-how w social media
Sposobów komunikowania się z użytkownikami z wykorzystaniem mediów społecznościowych jest wiele, a każdy z nich może być równie skuteczny, co nieprzydatny. Powodem jest to, że rodzaj prowadzonej komunikacji powinien być sprzężony ze specyfiką brandu, oferowanych produktów, strategii prowadzonej kampanii oraz grupy targetowej, do której adresowany jest przekaz.
Komunikacja może mieć zatem charakter ciągłej relacji mającej na celu informowanie oraz budowanie wizerunku marki. Treść komunikatów będzie skupiać się na zapoznaniu użytkownika z wizją działania np. poprzez budowanie przekazów wokół sloganu, sztandarowego hasła, które przyświeca działaniu firmy. Konstruowanie przekazu może być ściśle powiązane z ofertą produktową. W takiej sytuacji content będzie budowany w oparciu o konkretną ofertę. Rodzaj komunikacji może polegać na realizacji bieżących zadań kampanii w oparciu o konkretne działania bezpośrednio stymulujące grupę docelową, np. o konkursy, charty.
Jak tworzyć komunikaty?
Komunikaty, np. posty publikowane na profilu społecznościowym, powinny być możliwie zwięzłe. Wpis ma przyciągnąć na stronę WWW, nie powinien więc streszczać tego, co użytkownik znajdzie pod linkiem. Skuteczniej zadziała krótka, ale wyrazista informacja kierująca do źródła (poprzez link), czyli odpowiedniej podstrony na serwisie.
Dobrze jest urozmaicać wpisy, wykorzystując pytania aktywizacyjne, aby pozwolić użytkownikom na swobodną wypowiedź. Pytań nie powinno być zbyt wiele. Wystarczy jedno. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego zamieszania.
Badania potwierdzają również, że przekaz urozmaicony o materiał audiowizualny, np. obrazek czy film, jest bardziej popularny i chętniej komentowany. Jednocześnie nie można przesadzać z częstotliwością publikowanych materiałów oraz z ich długością. Użytkownik korzystający z mediów społecznościowych w sytuacji, kiedy ma ograniczoną ilość czasu, np. w pracy, może zniechęcić się długością materiału.
Przed opublikowaniem materiału należy zastanowić się, jaką reakcję może on wywołać. Lepiej unikać danych treści, jeżeli istnieje choćby niewielkie prawdopodobieństwo, że mogą one wywołać negatywną reakcję odbiorców, np. zdenerwować część użytkowników odwiedzających fanpage. Nie ma przy tym znaczenia, czy wpis jest słuszny, zgodny z prawdą, napisany z dobrymi intencjami. Negatywny feedback w najgorszej sytuacji doprowadzi do burzliwej polemiki pomiędzy użytkownikami, czym zniechęci pozostałych do pożądanej aktywności. Z drugiej strony komentowanie posta, zwłaszcza z załącznikiem, może stanowić atrakcyjną alternatywę dla wpisu zawierającego content. Warto wybierać tylko te najlepsze, najbardziej popularne, pozytywnie odróżniające się na tle ogółu.
Słowa-klucze generujące kliknięcie w link
Wybór słów kluczowych to trudne zadanie, dlatego warto poświęcić mu należytą uwagę. Najskuteczniejszy język stosowany w komunikacji z użytkownikiem to ten, którym potencjalny klient posługuje się, poszukując informacji o danym produkcie bądź usłudze. Ustalenie, jakim językiem komunikować się z użytkownikami, jest niezbędne, aby przyciągnąć konsumentów na docelową stronę WWW. Raz obrany styl i ton powinny być spójne. Dobrze jest wypracować swój indywidulany sposób wypowiedzi, idąc za przykładem wielu marek, które z powodzeniem komunikują się w ten sposób przez dłuższy czas.
Słownik stosowanych zwrotów powinien być zatem spójny, a jednocześnie precyzyjny i konkretny. Wynika to z faktu, że konsumenci coraz sprawniej prowadzą research mający odpowiadać na ich zapotrzebowanie. Posługując się przeglądarką, wprowadzają do niej konkretne hasła, a usługi takie jak Google Suggest tylko im to ułatwiają.
Niedługo LeadBullet SA opublikuje wyniki najnowszego raportu badającego efektywność rozwiązań opartych na content marketingu w mediach społecznościowych. Już tegoroczny raport SEO e-commerce 2014 dostarczył interesujących wniosków. Warto pokusić się o cierpliwość, aby sprawdzić, co mówią dane zgromadzone podczas tego badania.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS