A A+ A++

W środę wieczorem odbyło się wysłuchanie potencjalnego przyszłego komisarza ds. zdrowia – Olivéra Várhelyiego. Węgier odpowiadał na pytania dwóch komisji Parlamentu Europejskiego – ENVI i AGRI.

Na czym zamierza skupić się nowy zdrowotny komisarz?

Olivér Várhely, który został desygnowany przez Ursulę von der Leyen jako przyszły komisarz ds. zdrowia i dobrostanu zwierząt, w przemówieniu otwierającym zaznaczył, że będzie pracował nad poprawą zdrowia obywateli, opierając się na Europejskiej Unii Zdrowotnej. Dodał, że priorytetowo potraktuje środki zapobiegawcze, zapewniając dostępność do niezbędnych metod leczenia i leków oraz gwarantując dalszy rozwój badań klinicznych w Europie. Węgier zobowiązał się również do stosowania podejścia “Jedno zdrowie”.

Co się zmieniło w zdrowiu w UE przez 5 lat?

Europejska Unia Zdrowotna. Krok w stronę zwiększenia kompetencji UE w zdrowiu
Europejska Unia Zdrowotna. Krok w stronę zwiększenia kompetencji UE w zdrowiu

Jeśli chodzi o bieżące sprawy, Olivér Várhely podkreślił, że zamierza doprowadzić do końca prace nad reforma farmaceutyczną UE i uzupełnić ją o Critical Medicines Act. Komisarz-desygnat zaproponował również zmiany w European Biotech Act, które pozwolą na większe wsparcie dla innowacji oraz rozpoczęcie rewizji przepisów dotyczących urządzeń medycznych i wyrobów tytoniowych.

Podczas wysłuchania węgierski polityk mówił również o znaczeniu unijnego planu walki z rakiem i obiecał podjęcie podobnej inicjatywy w celu zwalczania chorób układu krążenia. Dodawał, że jeśli zostanie pozytywnie zarekomendowany, będzie pracować nad różnymi pilnymi problemami zdrowotnymi, w tym problemami zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży oraz zwalczaniem oporności na środki drobnoustrojowe. Zapewni również właściwe stosowanie istniejących ram prawnych, w szczególności Europejskiej Przestrzeni Danych Zdrowotnych i przepisów dotyczących transgranicznych zagrożeń dla zdrowia.

Kiedy Parlament Europejski zatwierdzi nowego komisarza ds. zdrowia?

Zgodnie z procedurą, przewodniczący i koordynatorzy grup politycznych komisji ENVI (Ochrony Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności) oraz AGRI (Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi) powinni spotkać się niezwłocznie po wysłuchaniu, aby ocenić pracę i kwalifikacje kandydata na komisarza. Następnie, na podstawie ich rekomendacji, Konferencja Przewodniczących, czyli przewodnicząca Parlamentu Europejskiego i przewodniczący grup politycznych muszą przeprowadzić ostateczną ocenę.

Zamknięcie wszystkich wysłuchań planowane jest na 21 listopada. Po tym dniu Konferencja Przewodniczących powinna opublikować ostateczne listy oceniające. Wybory pełnego składu komisarzy przez posłów do Parlamentu Europejskiego (większością oddanych głosów, w głosowaniu imiennym) mają się odbyć podczas sesji plenarnej w Strasburgu w dniach 25–28 listopada.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRowerowe Niepodległa. Rusz na rajd rowerowy!
Następny artykuł[Informacja] Projekty uchwał na sesję Rady Gminy Lidzbark Warmiński w dniu 14 listopada 2024 r.