Komisja ENVI, czyli Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności w nowej kadencji Parlamentu Europejskiego będzie największą komisją parlamentarną. W jej pracach uczestniczyć będzie 90 eurodeputowanych. Tyle samo zasiądzie w komisji ITRE, czyli Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii.
Parlament Europejski zdecydował, ilu europosłów będzie zasiadać w poszczególnych komisjach
Na pierwszej sesji nowego Parlamentu Europejskiego europosłowie przegłosowali wielkość komisji parlamentarnych tej kadencji. Największą z nich będzie Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI). To ona zajmuje się większością spraw zdrowotnych, w zakresie których UE ma kompetencje. Więcej o jej działaniach pisaliśmy tutaj:
Polska reprezentacja zdrowotna w Parlamencie Europejskim
W najbliższej kadencji PE, czyli 2024 – 2029 w Komisji ENVI zasiadać będzie 90 eurodeputowanych, czyli o 2 więcej niż w poprzedniej kadencji. Warto jednak przypomnieć, że w 2019, czyli kiedy rozpoczynał się kadencja poprzedniego Parlamentu Europejskiego, Komisja ta liczyła 82 członków i również była największą komisją.
PE przegłosował również, ile osób będzie zasiadać w poszczególnych podkomisjach. Przypomnijmy, że od marca 2023 roku w Parlamencie Europejskim funkcjonuje Podkomisja SANT,
W Parlamencie Europejskim powstanie podkomisja ds. zdrowia publicznego
Polscy europosłowie wybrani na szefów nowej Podkomisji Zdrowia Publicznego w Parlamencie Europejskim
W jej pracach uczestniczyć będzie 30 eurodeputowanych, czyli tyle samo, co od 2023 roku.
Którzy z polskich eurodeputowanych trafią do Komisji Zdrowia?
Kolejnym krokiem po ustaleniu wielkości komisji parlamentarnych jest wybór ich członków. O tym, kto będzie mianowany do każdej komisji i podkomisji decydują wewnętrznie grupy polityczne oraz posłowie niezrzeszeni. Zgodnie z regulaminem Parlamentu Europejskiego, składy delegacji muszą zapewniać “w miarę możliwości sprawiedliwą reprezentację państw członkowskich, poglądów politycznych i płci”. Żadna delegacja nie może mieć więcej niż jednej trzeciej posłów do PE pochodzących z tego samego kraju.
Nazwiska eurodeputowanych, którzy zostaną powołani do każdej komisji i podkomisji zostaną ogłoszone w piątek. Jeśli chodzi o polską reprezentację w Komisji ENVI, może spodziewać się, że tak samo, jak w poprzednim roku, trafią do niej m.in. Bartosz Arłukowicz, Ewa Kopacz (która ponownie została wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego), Elżbieta Łukacijewska, Jadwiga Wiśniewska, Anna Zalewska oraz Adam Jarubas.
Wyniki wyborów do Europarlamentu 2024. Kto ze zdrowia obejmie mandat?
Skład delegacji zostanie potwierdzony podczas sesji plenarnej w Strasburgu w dniach 16-19 września. Następnie komisje i delegacje wybiorą swoich przewodniczących i wiceprzewodniczących podczas posiedzeń inauguracyjnych. Posiedzenia komisji parlamentarnych zaplanowano na 23 lipca 2024 roku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS