A A+ A++

Christian Wigand, rzecznik Komisji Europejskiej, poinformował na konferencji prasowej, że ​KE podejmie “szybkie i zdecydowane działania” dotyczące dalszego funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej polskiego Sądu Najwyższego.

Christian Wigand był pytany w poniedziałek na konferencji w Brukseli o reakcję na korespondencję wysłaną do szefowej KE, Ursuli von der Leyen. Listy od m.in. liderów frakcji w Parlamencie Europejskim wzywały ją do podjęcia działań w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN.

– Mamy bardzo jasne stanowisko i podjęliśmy zdecydowane działania wobec Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w Polsce. Uważnie śledzimy najnowsze wydarzenia, zwłaszcza jeśli chodzi o sędziów Sądu Najwyższego i sprawę sędziego (Igora) Tulei. Komisja uważa, że Polska narusza prawo UE, pozwalając Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego na podejmowanie decyzji, które mają bezpośredni wpływ na sędziów i sposób, w jaki pełnią swoją funkcję. Kwestie te obejmują m.in. sprawy o uchylenie immunitetu sędziów w celu wszczęcia przeciwko nim postępowania karnego – odpowiedział Wigand.

– Sama perspektywa wszczęcia postępowania przed organem, którego niezawisłość nie jest gwarantowana, wywołuje “efekt odstraszający” dla sędziów i może wpłynąć na ich niezależność. W związku z tym 27 stycznia Komisja Europejska skierowała do Polski dodatkową uzasadnioną opinię w sprawie dalszego funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej. Polska miała miesiąc na podjęcie niezbędnych działań w celu przestrzegania prawa UE. Otrzymaliśmy odpowiedź. Można oczekiwać, że Komisja jako strażnik traktatów (unijnych) podejmie szybkie i zdecydowane działania w następnym kroku – dodał Wigand.

Zobacz także: Premier składa wniosek do TK w sprawie wyższości konstytucji nad prawem UE

Liderzy piszą apel

Liderzy największych grup w Parlamencie Europejskim napisali w ubiegłym tygodniu list do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen z apelem o podjęcie działań w sprawie sędziego Igora Tulei.

27 stycznia Komisja Europejska poinformowała o przejściu do drugiego etapu procedury naruszeniowej wobec Polski w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyżs … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoseł Tomczyk z PO: TVP ma więcej wspólnego z domem publicznym niż z telewizją publiczną
Następny artykułPremier złożył wniosek do TK dotyczący kwestii wyższości konsytucji nad prawem unijnym