Komisja Europejska zainaugorowała nowy projekt, którego celem jest wsparcie pacjentów z długotrwałymi skutkami COVID-19, czyli tzw. long COVID. Badania będą prowadzone we współpracy z Światową Organizacją Zdrowia (WHO) oraz Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
Komisja Europejska chce zgłębić temat long COVID
Komisja Europejska w ramach nowego projektu planuje zbadać long COVID, który jak powiedziała Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, jest dalej dużym, globalnym wyzwanie dla zdrowia publicznego. Wiedza na jego temat jest natomiast niewystarczająca i nie pozwala zrozumieć jego złożoności, a także jak skutecznie go leczyć.
Nową inicjatywę KE wesprą dwie inne organizacje – Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Budżet o wartości 2 mln euro zostanie przeznaczony na działania koncentrujące się na 7 priorytetach:
- ustanowienie jednolitej definicji long COVID,
- lepsze zrozumienie skali i częstości występowania long COVID oraz prace nad systemem nadzoru,
- uruchomienie nowego programu szkoleniowego dla pracowników służby zdrowia, aby lepiej wykrywali tę chorobę,
- dostarczanie wytycznych klinicznych i zaleceń dotyczących monitorowania, zapobiegania i zarządzania przypadkami,
- wsparcie dla pacjentów i ich opiekunów jako kwestii priorytetowej, dlatego też powstanie grupa interesariuszy oraz panel obywatelski, aby “dać głos pacjentom dotkniętym long COVID”,
- ocena społecznych i ekonomicznych konsekwencji long COVID, aby umożliwić bardziej ukierunkowane reakcje polityczne,
- chcemy ocenić społeczne i ekonomiczne konsekwencje Long COVID, aby umożliwić bardziej ukierunkowane reakcje polityczne,
- dalsze wspieranie badań nad przyczynami, skutkami i możliwymi sposobami leczenia long COVID.
Ogłoszony projekt Komisji Europejskiej to jednak nie początek zainteresowania long COVID, ale intensyfikacja działań w tym zakresie. Jak wspominała Stella Kyriakides, w poprzednich latach z programu Horyzont Europa przeznaczono ponad 100 mln euro na badania nad przyczynami, skutkami i możliwymi sposobami leczenia long COVID. Natomiast w zeszłym roku utworzono Sieć Ekspertów long COVID, aby zacieśnić współpracę między krajowymi instytucjami i ekspertami.
– Jest to forum do wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk oraz do wzmocnienia skoordynowanej odpowiedzi na poziomie UE – mówiła europejska komisarz.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS