Wielka Brytania została pozwana do Trybunału Sprawiedliwości UE z powodu nielegalnych – zdaniem Komisji Europejskiej – ulg podatkowych na Gibraltarze, na których skorzystały międzynarodowe koncerny.
Komisja Europejska pozwała Wielką Brytanię do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku z niemożnością odzyskania w całości niezgodnej z prawem pomocy w postaci zwolnienia z podatku w wysokości do około 100 mln euro na Gibraltarze.
19 grudnia 2018 roku KE podjęła decyzję w sprawie systemu zwolnień z podatku od osób prawnych na Gibraltarze, mających zastosowanie od 1 stycznia 2011 do 30 czerwca 2013 roku oraz od 1 stycznia 2011 do 31 grudnia 2013 roku, a także pięciu interpretacji indywidualnych wydanych w latach 2011-2013.
W decyzji uznano te środki za niezgodne z prawem i z zasadami pomocy państwa, w związku z czym pomoc należy odzyskać od beneficjentów. Zasadniczo unijne zasady dotyczące pomocy państwa wymagają, aby pomoc państwa niezgodna z prawem została odzyskana w celu usunięcia zakłócenia konkurencji spowodowanego przez tę pomoc.
– Pomoc przyznana przez Gibraltar w postaci zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych dla pasywnych odsetek i opłat licencyjnych dała nieuczciwą korzyść niektórym przedsiębiorstwom międzynarodowym i musiała zostać odzyskana przez Zjednoczone Królestwo i władze Gibraltaru. Jednak ponad dwa lata po przyjęciu tej decyzji przez Komisję pomoc nadal nie została zwrócona w całości i nie poczyniono wystarczających postępów w przywracaniu konkurencji. Dlatego zdecydowaliśmy się skierować sprawę przeciw Wielkiej Brytanii do Trybunału Sprawiedliwości za niewykonanie tej decyzji – powiedziała wiceszefowa KE Margrethe Vestager, odpowiedzialna za politykę konkurencji.
Zgodnie ze standardowymi procedurami termin dla władz Gibraltaru na wykonanie decyzji KE i odzyskanie wszelkiej niezgodnej z prawem pomocy upłynął 23 kwietnia 2019 roku. Dopóki niezgodna z prawem pomoc nie zostanie w pełni odzyskana, beneficjenci nadal korzystają z nielegalnej przewagi konkurencyjnej, dlatego zwrot pomocy musi nastąpić jak najszybciej – twierdzi KE.
Zgodnie z art. 95 ust. 1 i art. 87 ust. 2 umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Półno … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS