A A+ A++

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła szósty pakiet wymierzonych w Rosję sankcji. – Proponujemy całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy; w ciągu sześciu miesięcy zakończymy import ropy naftowej, a produktów rafinowanych do końca roku – powiedziała.

Pakiet ma objąć też sankcje na wojskowych, którzy brali udział w zbrodniach wojennych w Ukrainie.

– Najpierw wymieniamy wysokich rangą oficerów wojskowych i inne osoby, które popełniły zbrodnie wojenne w Buczy. Wiemy, kim jesteście. I zostaniecie pociągnięci do odpowiedzialności – powiedziała szefowa KE.

Szósty pakiet sankcji obejmie odcięcie Sbierbanku i innych dużych banków Rosji od systemu SWIFT, co umocni izolację rosyjskiego sektora finansowego – przekazała von der Leyen.

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Portugalia. Media o “dużej aktywności szpiegowskiej” Rosjan w kraju

– Po trzecie, zakazujemy korzystania z naszych fal radiowych trzem dużym rosyjskim nadawcom państwowym, którzy agresywnie wzmacniają kłamstwa i propagandę Putina – powiedziała szefowa KE.

Von der Leyen o presji na Rosję

– Na koniec proponujemy wprowadzenie zakazu importu rosyjskiej ropy. Postawmy sprawę jasno: to nie będzie łatwe. Ale musimy nad tym popracować. Zadbamy o to, aby w uporządkowany sposób wycofywać rosyjską ropę. Aby zmaksymalizować presję na Rosję, jednocześnie minimalizując wpływ na nasze gospodarki – powiedziała.

– Proponujemy plan odbudowy dla Ukrainy po zakończeniu wywołanej przez Rosję wojny – dodała von der Leyen.

Jak podkreśliła, pakiet pomocowy dla Ukrainy powinien pociągnąć za sobą ogromne inwestycje w kraju, mające na celu zaspokojenie najpilniejszych potrzeb i wprowadzenie niezbędnych reform.

– Ostatecznie utoruje on drogę dla przyszłości Ukrainy w Unii Europejskiej – zapewniła przewodnicząca KE.

Węgry i Słowacja będą mogły importować rosyjską ropę do końca 2023 roku

Węgry i Słowacja będą na razie zwolnione z embarga na rosyjską ropę, zaproponowanego w ramach szóstego unijnego pakietu sankcji przeciwko Rosji. Kraje te będą mogły importować rosyjską ropę do końca 2023 roku w ramach istniejących kontraktów – poinformowała agencja Reutera za źródłem unijnym.

W celu przekonania niechętnych do wprowadzenia embarga Węgier i Słowacji i zapobiegnięcia wetu wobec sankcji, Bruksela zaproponowała dłuższy okres na wdrożenie zakazu importu ropy dla tych dwóch krajów – wyjaśnia Reuters.

an/polsatnews.pl/Interia Wydarzenia/PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRzecznik MSZ Ukrainy odpowiada na słowa papieża o NATO
Następny artykułW Częstochowie: Pędził po autostradzie z prędkością blisko 250 km/h. Policjantom tłumaczył, że testował auto (wideo)