Przypomnijmy, że sejmowa komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych od grudnia ubiegłego roku badała legalność, prawidłowość i celowość działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia tych wyborów. W październiku posłowie zakończyli prace zwieńczając je wydaniem raportu końcowego i zatwierdzeniem skierowania do prokuratury łącznie 19 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstw dotyczących liderów Zjednoczonej Prawicy w tym: Jarosława Kaczyńskiego, Mateusza Morawieckiego i Mariusza Kamińskiego czy Elżbiety Witek.
W raporcie końcowym stwierdzono, że „wybory, ze względu na skalę nieprawidłowości, mogłyby być kwestionowane i nie uznawane, tak na szczeblu krajowym jak i międzynarodowym. Mogłaby być to kompromitacja całego naszego kraju, a przede wszystkim przykład skrajnego i jawnego pogwałcenia zasad demokracji”. Zdaniem komisji ówczesny aparat władzy usilnie dążył do przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych, żeby doprowadzić tym do ponownego wyboru na prezydenta Andrzeja Dudy.
Wybory kopertowe: Trybunał ocenił przepisy, które umożliwiły ich zarządzenie. Zgodne z konstytucją?
Co istotne, w maju Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przygotowanie wyborów korespondencyjnych na podstawie przepisów antycovidowych było zgodne z konstytucją. Chodziło konkretnie o decyzję premiera Mateusza Morawieckiego z 16 kwietnia 2020 r. którą polecił Poczcie Polskiej podjęcie czynności niezbędnych do przeprowadzenia wyborów prezydenckich w 2020 r. w trybie korespondencyjnym: druk kart do głosowania i innych dokumentów wyborczych.
Decyzję byłego premiera … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS