A A+ A++

1 lipca wprowadzono kolejny etap uchwały antysmogowej dla województwa dolnośląskiego.

– Chodzi o zakaz użytkowania „kopciuchów”, czyli instalacji na paliwo stałe, które nie spełniają minimum 3 klasy, a także kominków, pieców kaflowych, piecokuchnii niespełniających rozporządzenia ekoprojektu – wymienia Małgorzata Kalus-Chiżyńska, dyrektor wydziału ochrony środowiska i obszarów wiejskich w urzędzie gminy.

Uchwała obejmuje mieszkańców, podmioty prowadzące działalność gospodarczą, właścicieli budynków wielorodzinnych, spółdzielnie, wspólnoty i samorządy lokalne, jeśli posiadają instalacje na paliwo stałe, czyli kotły, piece, kominki, o mocy poniżej 1 MW.

Gdzie i jak sprawdzić, czy nasza instalacja odpowiada normom i możemy z niej korzystać?

– Dwa lata temu każdy właściciel nieruchomości złożył do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków deklarację i już wtedy określał, jakie urządzenia ma zainstalowane – przypomina dyrektor Kalus-Chiżyńska.

Poza tym, z tyłu pieca powinna być naklejona informacja, jakiego rodzaju jest to piec. Pomocna może też być instrukcja obsługi, a jeśli niczego nie ma, to znaczy, że taki piec nie ma żadnej klasy, więc na pewno nie można w nim palić. Jeśli chodzi o kominki, to dopiero od stycznia 2022 roku nie można było sprzedawać tych, które nie spełniały ekoprojektu. Tak więc nawet ci, którzy kupili takie urządzenie w roku 2021 niekoniecznie mają kominek spełniający zapisy uchwały antysmogowej. W razie wątpliwości można wystąpić do producenta danego urządzenia o przekazanie informacji, jakiego rodzaju ono jest.

Zakazy wprowadzone uchwałą antysmogową

Od 1 lipca 2018 roku w instalacjach, w których spalane są paliwa, zakazane jest stosowanie: mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla brunatnego i paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu poniżej 3 mm oraz biomasy stałej o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 proc.

Terminy wejścia w życie wymogów dla kotłów wprowadzone uchwałą:

Od 1 lipca 2018 roku nowo uruchamiane kotły muszą spełniać wymagania ekoprojektu, jeśli chodzi o emisję cząstek stałych i nie mogą one posiadać rusztu awaryjnego.

Od 1 lipca 2024 roku obowiązuje zakaz użytkowania instalacji pozaklasowych, czyli tzw. kopciuchów – koniec możliwości użytkowania pieców poniżej 3 klasy oraz kominków, pieców kaflowych, piecokuchni, które nie spełniają wymagań ekoprojektu.

Od 1 lipca 2028 roku obowiązuje zakaz użytkowania instalacji niespełniających wymagań emisyjności pyłu minimum dla klasy 5. Koniec możliwości użytkowania pieców klasy 3 i 4. Kotły 5 klasy można stosować przez cały czas.

Za nieprzestrzeganie przepisów uchwały antysmogowej grozi grzywna do 5 tys. zł. Utrudnianie kontroli podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

W Urzędzie Gminy Polkowice przy ul. Górnej 2 w pokoju nr 4 lub pod numerem telefonu 76 749 60 01 można uzyskać informacje o dofinansowaniach do wymiany starych źródeł ciepła, w tym programu Czyste Powietrze, o możliwości uzyskania dotacji do termomodernizacji budynków oraz otrzymać pomoc w wypełnieniu i rozliczeniu wniosku o dofinansowanie.

Co to jest uchwała antysmogowa?

To jedno z rozwiązań mających na celu poprawę jakości powietrza w miastach i na terenach wiejskich oraz walkę z problemem smogu. W naszym województwie obowiązuje Uchwała nr XLI/1407/17 Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z dnia 30 listopada 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa dolnośląskiego z wyłączeniem Gminy Wrocław i uzdrowisk, ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (Dz. Urz. Woj. Doln. z 2017 r. poz. 5155). Informacje o ekoprojecie i uchwale antysmogowej – na stronie czystezasady.pl, irt.wroc.pl, ekologia.polkowice.eu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBędzie tylko jedna lekcja religii w szkołach. Barbara Nowacka podała termin
Następny artykułKoniec z zatrzymywaniem tramwaju na środku rynku w Katowicach i przekładaniem wajchy