A A+ A++

Z pomysłem, by upamiętnić ofiary zbrodni dokonanej już po II wojnie światowej na terenie północno-wschodniej Polski wyszedł Sławomir Rafalski. To kapitan, wychowawca do spraw kulturalno-oświatowych w suwalskim areszcie śledczym. Z kolei rysunki wykonał osadzony w areszcie Adam Parczyński. Efektem współpracy jest komiks “Zabrane życie 1945”.

Praca ma już kilka lat. Panowie w 2015 r. dostali wyróżnienie specjalne Festiwalu Komiksów Historycznych organizowanego przez IPN.

– Obława augustowska jest największą i nadal niewyjaśnioną powojenną zbrodnią dokonaną na Polakach po drugiej wojnie światowej. W lipcu 1945 r. Sowieci wywieźli i zamordowali mieszkańców terenu północnej części obecnego województwa podlaskiego. Do dziś nie wiadomo, gdzie są groby ofiar – przypomina kpt. Joanna Boratyńska ze służby więziennej.

Teraz dzięki komiksowi będą mogli w przystępny sposób dowiedzieć się o niej więcej uczniowie szkół. Wszystko dzięki staraniom księdza Stanisława Wysockiego, prezesa Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 r. Do placówek edukacyjnych trafi 50 tys. sztuk komiksu.

Komiks jest jednym z elementów współpracy aresztu ze związkiem.

– Od kilku lat Areszt Śledczy w Suwałkach współorganizuje uroczystości państwowe poświęcone obławie augustowskiej. Objęliśmy opieką symboliczną nekropolię na wzgórzu w Gibach. Dzięki pracy osadzonych i funkcjonariuszy naszej jednostki na wzgórzu stanęło kilkaset dębowych krzyży. Włączyliśmy się w prace przygotowawcze prowadzące do powstania pomników „strażników pamięci” poświęconych upamiętnieniu ofiar obławy augustowskiej w Suwałkach i w Augustowie – dodaje kpt. Boratyńska.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułChciał wejść na teren szpitala. Interweniowały służby
Następny artykułDachowanie na trasie Elbląg-Malbork