A A+ A++

Nowoczesne rozwiązania stosowane w budownictwie spowodowały, że wentylacja grawitacyjna nie spełnia już swojej funkcji. Termomodernizacja budynków pociąga za sobą konieczność usprawnienia wentylacji. Dlaczego warto zainwestować w rekuperację?

Wentylacja grawitacyjna

Prawidłowa wentylacja w domu dostarcza świeżego powietrza, nawet przy szczelnie zamkniętych oknach. Jednak nowoczesne budownictwo energooszczędne sprawia, że tradycyjny grawitacyjny system wentylacji nie jest w stanie działać prawidłowo. Ocieplone budynki i szczelna stolarka okienna sprawiają, że murowane szyby i kominy wentylacyjne nie oczyszczają skutecznie powietrza. Jego czystość pozostawia wtedy wiele do życzenia.

Na szybach pojawia się skroplona para. Może dojść do zawilgocenia budynku. Nadmierna wilgotność nie sprzyja zdrowiu ani samopoczuciu mieszkańców. Więcej na temat obowiązujących przepisów dotyczących wentylacji grawitacyjnej mówi artykuł: „Wentylacja grawitacyjna w domu – przepisy, wymagania i zasady działania”.

Wentylacja mechaniczna

W nowo budowanych domach systemy wentylacyjne muszą spełniać określone normy. Dlatego projekty energooszczędnych budynków prezentowane przez www.domoweklimaty.pl uwzględniają system rekuperacji. Jest to technika polegająca na odzysku energii ze zużytego powietrza. Jest ono usuwane na zewnątrz, a odzyskana energia wykorzystana zostaje do ogrzania świeżego powietrza doprowadzanego z zewnątrz. Wentylacja mechaniczna wymusza wymianę powietrza. Ten system wentylacji wymaga zasilania i jest znacznie droższy od wentylacji grawitacyjnej, jednak jego skuteczność jest ogromna i pozwala na spore oszczędności na kosztach ogrzewania.

Jakie korzyści daje rekuperacja?

Rekuperacja ma ogromne znaczenie dla zdrowia mieszkańców. Usuwa kurz, grzyby, roztocza, alergeny i dwutlenek węgla z powietrza, co jest niezmiernie ważne dla alergików. Skutecznie zwalcza również wilgoć w powietrzu, co przekłada się to na komfort termiczny mieszkańców i dłuższą żywotność wykonanych z drewna elementów wyposażenia domu. Dzięki rekuperacji utrzymana jest stała temperatura powietrza, gdyż nie ma konieczności wychładzania domu intensywnym wietrzeniem. Rachunki za ogrzewanie są znacznie niższe niż przy wentylacji grawitacyjnej.

Whole house air ventilation and cleaning system. Ventilation pipes in silver insulation material on the atticponsorowane

Rekuperacja ma ogromną przewagę nad wentylacją grawitacyjną w budynkach energooszczędnych. Ponadto ta druga w nich nie zadziała. Rekuperacja pozwala na ograniczenie strat ciepła, a do tego korzystnie oddziałuje na zdrowie mieszkańców oraz wyposażenie domu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWynalazca z pasją, w trosce o środowisko
Następny artykułPodsumowanie projektów w Perkowicach