A A+ A++

Liczba wyświetleń: 302

Ponieważ ponad 2,2 miliarda ludzi żyje w krajach dotkniętych niedoborem wody, a miliony ludzi umiera co roku z powodu chorób związanych z wodą, znalezienie zrównoważonych rozwiązań w zakresie czystej wody pitnej ma ogromne znaczenie. Naukowcy z Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju (Chiny) opracowali rewolucyjną technologię gromadzenia wody atmosferycznej za pomocą paneli słonecznych, która może być wybawieniem dla suchych obszarów. Ich innowacyjne podejście, wykorzystujące higroskopijny żel i sole, może znacząco zwiększyć dzienne zapotrzebowanie na wodę w gospodarstwach domowych, przemyśle i higienie osobistej.

Jedną z głównych przeszkód w gromadzeniu wody atmosferycznej było wprowadzenie soli do hydrożeli. W przeszłości zwiększona zawartość soli powodowała zmniejszenie zdolności pęcznienia i wyciek soli. Jednak zespołowi z Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju udało się pokonać tę przeszkodę, opracowując superhigroskopijny żel przy użyciu pochodnych roślinnych i soli higroskopijnych. Żel ten wykazał niespotykaną dotąd zdolność pochłaniania i zatrzymywania wody: jeden kilogram suchego żelu może wchłonąć 1,18 kilograma wody w suchych warunkach i do 6,4 kilograma w wilgotnych warunkach.

Aby zoptymalizować proces gromadzenia wody, badacze opracowali prototyp z równoległymi komorami desorpcji i kondensacji. Dodatkowo w komorze kondensacyjnej zabudowano turbowentylator, który zwiększył odzysk wody do ponad 90%. Prototyp zainstalowany na zewnątrz wykazał imponującą wydajność, uwalniając zaadsorbowaną wodę nawet w okresach słabego nasłonecznienia. Ponadto system osiągnął jednoczesną adsorpcję i desorpcję w ciągu dnia, co dodatkowo zwiększyło jego wydajność.

Kolejne kroki zespołu obejmują badanie odnawialnych źródeł energii w celu osiągnięcia jednoczesnej adsorpcji i desorpcji, maksymalizując dzienny uzysk wody na jednostkę masy adsorbentu. Zwiększy to jeszcze bardziej praktyczność systemu w zakresie powszechnej produkcji wody. Ponadto zastosowanie materiałów sorbentowych do zbierania wody atmosferycznej może mieć dalekosiężne zastosowania wykraczające poza codzienną produkcję wody. Można go stosować do odwadniania, nawadniania rolnictwa i kontroli termicznej urządzeń elektronicznych.

Rozwój tego zasilanego energią słoneczną kombajnu atmosferycznego zbierającego wodę opiera się na latach badań i innowacji w tej dziedzinie. Zbadano pozyskiwanie wody atmosferycznej jako potencjalne rozwiązanie niedoborów wody, szczególnie w regionach o wysokim poziomie światła słonecznego. Zastosowanie higroskopijnego żelu i soli stanowi znaczący postęp technologiczny, zapewniając lepszą absorpcję i zdolność zatrzymywania wody.

Zasilany energią słoneczną kombajn do gromadzenia wody atmosferycznej, opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju, jest bardzo obiecujący w rozwiązaniu palącego problemu niedoboru wody. Dzięki wydajnej konstrukcji i innowacyjnemu zastosowaniu higroskopijnego żelu i soli technologia ta może odmienić życie milionów ludzi żyjących na obszarach dotkniętych niedoborami wody.

Na podstawie: DOI.org
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

TAGI: Woda

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzywitaj z nami Nowy Rok!
Następny artykułWczesna zima zachęca turystów. Ludzie wykupują święta i sylwestra w Karkonoszach