A A+ A++

Liczba wyświetleń: 358

Kolumbia jako jedno z pierwszych państw na świecie wprowadziła nowe prawo nakładające podatek na tzw. żywność ultraprzetworzoną. Dla wielu ekspertów w dziedzinie zdrowia nie ma wątpliwości, że rozwiązanie to jest najbardziej ambitnym środkiem w zakresie polityki dotyczącej zdrowia publicznego w Ameryce Łacińskiej. Inne kraje regionu poczyniły postępy w takich obszarach jak uregulowanie godzin, w których żywność ultraprzetworzona może być reklamowana w telewizji, żądanie umieszczania na produktach informacji o wartości odżywczej oraz wdrażanie polityki podatkowej dotyczącej słodkich napojów.

Po wieloletnich kampaniach w tym miesiącu w życie weszła tzw. „ustawa o żywności śmieciowej” wprowadzająca stopniowo rosnący podatek. Początkowo wynosi on 10 procent, w przyszłym roku wzrośnie do 15 procent, a do 2025 roku osiągnie poziom 20 procent. „Na świecie wprowadzano różne podatki zdrowotne np. na tytoń czy napoje cukrowe, ale niewiele państw rozszerzyło je na przetworzone jedzenie” – powiedział profesor polityki zdrowotnej i ekonomii zdrowia w Imperial College Business School w Londynie Franco Sassi cytowany przez brytyjski „The Guardian”. „Model Kolumbii jest bardziej rozbudowany niż to co widzieliśmy do tej pory i może służyć za przykład dla innych krajów”.

Podatek dotyczy produktów ultraprzetworzonych definiowanych jako przemysłowo wytwarzane gotowe do spożycia jedzenie oraz produkty bogate w sól i tłuszcze nasycone takie jak czekolady czy chipsy. Niektóre przetworzone jedzenie jak np. kiełbasy zostały wyłączone z dodatkowego opodatkowania na skutek kompromisu z przemysłem spożywczym.

Dieta Kolumbijczyków jest bogata w sód, co wiąże się ze wzrostem zachorowań na choroby sercowo-naczyniowe takie jak udary czy niewydolność serca, odpowiadające za prawie jedną czwartą zgonów rocznie. Przeciętny Kolumbijczyk spożywa 12 gramsoli dziennie – to najwięcej w Ameryce Łacińskiej i jeden z najwyższych wyników na świecie. Niemal jedna trzecia dorosłych mieszkańców cierpi na nadciśnienie. W Kolumbii wzrosły w ostatnich także wskaźniki otyłości i nadwagi. Ministerstwo Zdrowia oszacowało, że w 2021 roku 56,4 proc. Kolumbijczyków cierpiało na nadwagę. Inne choroby niezakaźne związane z dietą i otyłością, takie jak cukrzyca, również są sporym problemem. Ponad jedna trzecia zgonów z powodu cukrzycy dotyczy osób poniżej 70 roku życia.

Choroby niezakaźne są przyczyną szacunkowo 76 proc. wszystkich zgonów w Kolumbii. „Chcemy uniknąć ścieżki bogatych krajów uprzemysłowionych, takich jak Stany Zjednoczone, gdzie choroby związane z dietą są dużym problemem” – powiedziała Beatriz Champagne, dyrektor wykonawcza Koalicji na rzecz Zdrowia Ameryki.

Sassi podkreślił, że polityka podatkowa idzie w parze z odpowiednim etykietowaniem opakowań. „Kraj ten podążając za sąsiadującymi Ekwadorem i Peru wprowadza obowiązkowe ostrzeżenia zdrowotne na produktach o wysokiej zawartości niezdrowych składników takich jak cukier czy tłuszcze nasycone. Podatek dotyczy tych samych produktów, które mają etykietę z ostrzeżeniem zdrowotnym” – dodał Sassi. „Tworzy to zarówno informacyjny jak i finansowy bodziec dla konsumentów, aby unikali tych produktów”.

Najpopularniejszym argumentem branży spożywczej przeciwko tej zmianie jest to, że najbardziej dotknięci będą mali sklepikarze i producenci, którzy będą mieli niewielki margines na dostosowanie się, aby zapewnić zgodność swoich produktów z normami zdrowotnymi. Krytycy twierdzą, że zaszkodzi to również milionom Kolumbijczyków borykających się z trudnościami gospodarczymi i rosnącymi cenami żywności. „Kryzys kosztów życia i znaczący wkład cen żywności w inflację sprawiają, że w większości krajów trudno jest mówić o wprowadzeniu nowych podatków” – powiedział Sassi. „Ale możliwe jest działanie w ramach istniejących podatków, aby stworzyć bodźce, np. obniżając VAT na zdrowsze produkty, aby zrekompensować wzrost podatku na mniej zdrowe opcje”.

Źródło: Trybuna.info

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZacięta walka Matulki
Następny artykułŚnieżna zima przed nami?