A A+ A++

Piotr Koczaj, a właściwie brat Albert Koczaj to pochodzący z Dębicy psycholog i malarz. W serwisie Telewizji Polskiej obejrzeć można trzyodcinkową serię, która poświęcona została relacji między sztuką, nauką a duchowością. Bohaterem pierwszego odcinka jest właśnie zakonnik pochodzący z Dębicy.

– Lepiej mi się maluję, kiedy kogoś lubię – nie ukrywa brat Albert ze Zgromadzeniu Braci Albertynów.

W pierwszym odcinku serii pt. Tchnienie na tchnienie opowiada o tym, jak to się stało, że został jednocześnie i duchownym i artystą.  A przede wszystkim kimś ważnym w życiu osób bezdomnych i chorych, często również psychicznie. Bo brat Albert posługuje w Przytulisku dla Bezdomnych Mężczyzn w Krakowie. To tam można zobaczyć jego obrazy, którymi chce pokolorować często szare życie mieszkających przy Skawińskiej 6.

– Rzadko maluję duże obrazy. Malowanie towarzyszy mi na co dzień. To niemalże przymus, który nazywam higieną psychiczną – mówi w filmie brat. Albert.

Do pracowni zagląda na dwadzieścia minut, maluje, po czym ją opuszcza, by zająć się innymi rzeczami. Spod jego ręki wychodzą przede wszystkim portrety, ale i abstrakcje, które jak mówi pozwalają wyrażać tajemnicę.

– Dla portretowanych jest to nobilitacja, bo przecież nikogo z nich nie byłoby stać na zafundowanie sobie własnego portretu. W ten sposób umacniam naszych bezdomnych, by mieli świadomość, że są przez nas kochani – mówił sześć lat temu dla portalu niedziela.pl.

Piotr Koczaj, który potem przyjął imię Albert urodził się w Dębicy w 1989 roku. Rysunku i malarstwa uczył się u zmarłego 28 listopada 2014 roku Franciszka Szczerbińskiego, który w kościele Miłosierdzia Bożego prowadził szkołę. Mieszka w pustelni na Kalatówkach. Oprócz posługi we wspomnianym wcześniej przytulisku w Krakowie można go spotkać także w Domu Pomocy Społecznej w Ojcowie. Aby obejrzeć film z nim w roli głównej wystarczy kliknąć tutaj.

Autor: Grzegorz Król
/ Debica24.eu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Polska dla Seniora” – wystartował nowy portal turystyczny dla osób 60+ [materiał partnera]
Następny artykułTo koniec planów budowy trasy narciarskiej na Nosalu? Ministerstwo odrzuciło wniosek TPN o dofinansowanie