Barwny korowód przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych na Rynku rozpoczął polkowicki Dzień Drzewa. Impreza na stałe weszła do kalendarza gminnych wydarzeń proekologicznych. Atrakcji było mnóstwo zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
„Drzewa lubimy, drzewa kochamy, pod drzewem miło czas spędzamy” – z takim okrzykiem wkroczyła na Rynek grupa uczniów z polkowickiej „jedynki”, trzymając w rękach gałązki z ważnymi przesłaniami na temat ochrony drzew.
– Zapobiegają erozji, oczyszczają powietrze, chronią przed zmianami klimatu, filtrują wodę i można z rodzicami miło spędzać czas w lesie – wymienia Michał, a jego szkolna koleżanka Martyna dodaje: – Drzewa trzeba szanować, bo dają nam tlen i schronienie dla zwierząt. To jest natura i nie można jej niszczyć.
Dzieci wzięły udział w przeróżnych warsztatach związanych z szeroko pojętą ekologią. Tworzyły różne formy z papieru i szyszek. Malowały ekotorby i kamienie, a także zielono-niebieskie latawce podczas festiwalu kolorów. Nauka poprzez zabawę to sprawdzony pomysł, aby przekazać najmłodszym ważne treści.
– To jest forma, która pomaga inaczej spojrzeć na nauczanie i uczenie się. Jeżeli tylko mówimy, część rzeczy zapamiętujemy, jeżeli działamy, zapamiętujemy znacznie więcej – zaznacza Ewa Kowalik, wiceburmistrz Polkowic, a zwracając się do dzieci powiedziała: – Pamiętajcie o tym, żeby szanować każde jedno drzewo, to jeden z najcenniejszych skarbów Ziemi. Życzę wam miłych wrażeń i radosnego Dnia Drzewa.
Celem tej dorocznej gminnej imprezy jest uświadomienie sobie, a zwłaszcza młodym ludziom, jednej z najważniejszych obecnie kwestii.
– Po co nam zieleń na terenie miast, wiosek, na całej planecie? – mówi Małgorzata Kalus-Chiżyńska, dyrektor wydziału ochrony środowiska i obszarów wiejskich w urzędzie gminy. – A jest ona po to, żebyśmy mogli przeżyć, żeby był dobry klimat, obniżenie temperatury w miastach, a przede wszystkim tlen i oczyszczanie powietrza. To podstawowe przesłanie. Ale to nie tylko drzewo, ale kolorowe drzewo, które chcemy promować, co wiąże się ze środkami, jakie otrzymaliśmy z funduszy norweskich – dodaje.
Sporo działo się przez cały dzień. Można było zobaczyć alpakę, wziąć udział w zielono-niebieskim kole fortuny czy w akcji „Oddaj plastik-odbierz roślinkę”, by wrócić do domu z wrzosem. Z kolei w kawiarni CieKawa zaplanowano warsztaty eko-detergentów.
Kolejną odsłoną imprezy były „Zaczarowane parki”.
Ile kilogramów tlenu produkuje, średnio rocznie zdrowe, 10-metrowe drzewo, a ile zużywa go człowiek? Czym jest „miejska wyspa ciepła”? Tego mogli dowiedzieć się uczniowie szkół podstawowych podczas pogadanki i warsztatów zorganizowanych w ramach projektu „Zielono-niebieska infrastruktura w Polkowicach”.
W części teoretycznej wykładowcy przedstawili ciekawostki na temat oczyszczającej roli drzew, takie jak: „Zdrowe wysokie drzewo produkuje średnio około 118 kg tlenu rocznie, człowiek zużywa go 176 kg – dwa drzewa średniej wielkości zaspokajają potrzeby jednej osoby” czy „Jeden hektar lasu w ciągu 24 godzin wytwarza około 700 kilogramów tlenu. Zaspokaja to dobowe zapotrzebowanie 2500 osób”.
Część praktyczna pn. „Zaczarowane parki” zorganizowana została w terenie. W parku miejskim uczniowie mogli zobaczyć sztuczkę ze znikającą pod szklanką z wodą monetą albo usłyszeć odgłosy leśnych zwierząt. Z kolei w Parku Ewangelickim dzieci robiły łapacze snów wykorzystując do tego leśne dary, np. szyszki. Ale nie tylko.
– Mój łapacz snów jest z wełny, koralików, piórek i sznurka – wymienia Karolina z klasy piątej w polkowickiej „czwórce”. – Można go powiesić koło okna, ale najlepiej nad łóżkiem – dodaje.
Poza warsztatami były jeszcze gry terenowe. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak ważne dla zdrowia człowieka są rośliny i dobra jakość powietrza, czym jest zjawisko „miejskiej wyspy ciepła” i jak jej przeciwdziałać. Każdy może chronić środowisko naturalne, sadząc drzewa, kwiaty i inne rośliny we własnych ogrodach, na balkonach czy w doniczkach w swoich domach. Przykładem tego było nasadzenie drzewek na terenie przy SP nr 3 przy ulicy Ociosowej. Wyrosną tam ozdobne wiśnie, graby i śliwy.
Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Zielono-niebieska infrastruktura w Polkowicach”, który korzysta z dofinansowania otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS