Okolice Kolonii Ochota i Jordana są położone blisko Śródmieścia Gdańska. Z roku na rok teren staje się coraz bardziej zaniedbany, a w opuszczonych budynkach raz po raz wybuchają pożary. Sprawdziliśmy jaka przyszłość czeka ten obszar.
Gdzie mieszkasz?
Oddaj głos Łącznie głosów: 1270
Kolonie to niewielkie osiedla mieszkaniowe budowane w różnych rejonach Gdańska na przełomie XIX i XX wieku i przed II wojną światową na ówczesnych obrzeżach lub nieużytkach wewnątrz miasta. W dzielnicy Aniołki są to m.in. Kolonia Jordana i Kolonia Ochota.
Grunty pod tymi dwoma koloniami należą do miasta, które ustaliło dla tego obszaru nowe przeznaczenie. Póki co, od lat prowadzone są wykwaterowania osób, które osiedliły się tu wiele lat temu. W związku z tym teren ten staje się coraz bardziej opuszczony i zaniedbany, w pustostanach raz po raz dochodzi do pożarów, a większość obszaru to porośnięte chaszczami śmietnisko.
– Pożary są zwykle w zimie, w tym roku również nie obyło się bez wizyt straży pożarnej – mówi Monika Mazurowska, przewodnicząca zarządu Rady Dzielnicy Aniołki. – Jako rada dzielnicy wystosowaliśmy pisma do komendanta straży miejskiej, żeby częściej były tam patrole oraz do prezydent Gdańska, aby dowiedzieć się, jaka przyszłość czeka ten teren. Przede wszystkim zależy nam na poprawie bezpieczeństwa.
Wykwaterowania mieszkańców jeszcze trwają
W 2015 roku uchwalony został nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który przewiduje na tym terenie m.in. zabudowę mieszkaniową jednorodzinną i wielorodzinną. Następnie przystąpiono do wykwaterowania osób, które na tym terenie zamieszkują. Części rodzin przysługiwały lokale zamienne lub socjalne.
– Wszystkim właścicielom nieruchomości wypowiedziana została umowa dzierżawy ogrodów, z uwagi na użytkowanie niezgodne z przeznaczeniem: umowa dzierżawy ogrodu działkowego nie jest podstawą do zamieszkiwania i zabudowy budynkami o funkcji mieszkalnej. Wszystkie osoby, które nadal zamieszkują nieruchomości stanowiące własność Gminy Miasta Gdańska otrzymają lokale zamienne lub najem socjalnego lokalu – informuje Joanna Bieganowska z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. – Dotychczas przydział lokalu socjalnego lub mieszkalnego otrzymało 29 rodzin zamieszkujących budynki gminne. Pozostało 12 rodzin zamieszkujących budynki stanowiące własność Gminy Miasta Gdańska oraz 11 rodzin zamieszkujących budynki stanowiące własność osób fizycznych, ale posadowionych na gruncie gminy. Spośród osób zamieszkujących budynki Gminy Miasta Gdańska, obecnie dziewięć rodzin oczekuje na przydział socjalny lokalu, a trzy rodziny na przydział lokalu mieszkalnego.
W związku z tym, że prowadzone są wysiedlenia, Wydział Skarbu nie może jeszcze konkretnie określić w jaki sposób grunt zostanie wykorzystany – czy pod inwestycje prowadzone przez miasto czy zostanie on sprzedany na przetargu pod zabudowę deweloperską.
– Gmina jest na etapie uregulowania stanu prawnego terenu. Nie ma jeszcze decyzji odnośnie przyszłości tych gruntów – informuje Joanna Bieganowska.
Cmentarz będzie większy
Nowy plan miejscowy, na części terenu kolonii, przewiduje także powiększenie Cmentarza Garnizonowego.
– Zgodnie z postanowieniami Kolegium Prezydenta Miasta Gdańska z 7 maja 2019 r. dokonano zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Miasta Gdańsk, zostało tam wprowadzone zadanie “rozbudowa istniejących cmentarzy komunalnych w Gdańsku” – mówi Joanna Bieganowska. – W 2020 r. powinna zostać wykonana kompletna dokumentacja projektowa budowy nowych terenów cmentarnych wraz z uzyskaniem wymaganych przepisami prawa budowlanego uzgodnień, decyzji oraz pozwoleń. Najpóźniej w czwartym kwartale 2020 r. powinny rozpocząć się prace budowlane.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS