Obserwatorium ruszy w ciągu kilku miesięcy. Najważniejszą jego częścią będzie teleskop przeznaczony do śledzenia satelitów. On został już zbudowany wcześniej w ramach jednego z projektów. Będzie umieszczony w kopule, która zostanie wybudowana na terenie ośrodka. Docelowo koło Rzeszowa będą cztery takie teleskopy. Podobnych urządzeń należących do polskich instytucji jest około 20 – znajdują się w różnych częściach świata.
W Polsce klimat pozwala na 50 do 80 nocy w roku, w trakcie których można prowadzić obserwacje. Najlepsze warunki pod tym względem są na południu Polski, w Bieszczadach, i dlatego właśnie tam powstanie nowe obserwatorium.
Na mocy porozumienia Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) zapewni przeprowadzenie prac budowlanych oraz instalację, obsługę i utrzymanie infrastruktury przeznaczonej do obserwacji przestrzeni kosmicznej.
Budowa nowego obserwatorium pozwoli Polskiej Agencji Kosmicznej na testowanie nowych rozwiązań technologicznych, szkolenie personelu w zakresie obserwacji SST, testowanie i doskonalenie procedur operacyjnych oraz realizację projektów przy współpracy z innymi instytucjami w Polsce.
To ambitne przedsięwzięcie pozwoli wykorzystać infrastrukturę i potencjał badawczo-naukowy pracowników Politechniki Rzeszowskiej, którzy od wielu lat specjalizują się m.in. w tematyce lotniczej i kosmicznej. Mamy doświadczenie, ludzi i odpowiednie zaplecze, aby temu sprostać. Lotnictwo i kosmonautyka to jedna z wiodących dyscyplin naukowych na Politechnice Rzeszowskiej, co jest związane z obecnością przemysłu lotniczego w regionie. Kosmonautyka to naturalna konsekwencja związku z branżą lotniczą i w tym zakresie prowadzone są badania na naszej uczelni. Ta bardzo ważna inicjatywa powinna wzmocnić potencjał wzrostu badań naukowych w obszarze technologii kosmicznych i technik satelitarnych – podkreśla prof. Piotr Koszelnik, rektor Politechniki Rzeszowskiej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS