Choć nikt nie planuje udziału w stłuczce lub kolizji samochodowej, takie rzeczy niestety zdarzają się każdego dnia. Jeśli nie wiesz, co robić w takiej sytuacji, łatwo wpaść w panikę i zacząć działać irracjonalnie. Dlatego w poniższym wpisie podpowiadamy, jaki sposób postępowania w przypadku kolizji drogowej będzie odpowiedni!
Każda, nawet niewielka stłuczka, wiąże się z nerwową atmosferą i stresem. W takich emocjach łatwo zapomnieć o czymś, co jest naprawdę istotne. Aby później nie żałować, zapoznaj się z kilkoma wskazówkami i sprawdź, o co warto zadbać w przypadku kolizji samochodowej!
Oświadczenie sprawcy – kiedy i jak je sporządzić?
Nie każda stłuczka wymaga wzywania policji i służb ratunkowych. Jeśli kolizja była niegroźna, kierowcy powinni przede wszystkim sprawdzić, czy nikomu nic się nie stało i usunąć pojazdy na pobocze, aby nie blokować ruchu. Kiedy już to zrobią, konieczne będzie wypełnienie dokumentu, jakim jest oświadczenie sprawcy kolizji. Warto wozić ze sobą gotowy. Jeśli nie masz gotowego druku, takie oświadczenie możesz spisać na czystej kartce papieru. Musi ono zawierać podstawowe dane obu kierowców.
Warto pamiętać, że oświadczenie sprawcy kolizji należy wypełnić tylko wtedy, gdy obie strony zgadzają się co do tego, kto był winny. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń warto jednak wezwać policję. Co więcej, przed spisaniem oświadczenia możesz sprawdzić, czy sprawca kolizji ma opłacone ubezpieczenie OC. Można to łatwo zrobić na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jeśli jeden lub więcej pojazdów nie nadaje się do dalszej jazdy, należy także jak najszybciej wezwać pomoc drogową.
Wizyta u blacharza samochodowego
Nawet niewielka stłuczka zwykle pozostawia na karoserii samochodu wyraźne ślady. W usunięciu rys czy wgnieceń pomoże Ci blacharz samochodowy. Warto pamiętać, że naprawa tego typu uszkodzeń to nie tylko kwestia estetyczna. Uszkodzony lakier jest bardziej narażony na korozję, a wszelkie ostre krawędzie i wgniecenia mogą obniżać bezpieczeństwo użytkowania pojazdu.
Kiedy warto skorzystać z usług blacharskich? Przekonaj się!
Zgłoszenie kolizji do firmy ubezpieczeniowej
Jeśli to nie Ty byłeś sprawcą kolizji, ubezpieczyciel drugiej strony powinien pokryć koszty naprawy pojazdu. Konieczne będzie jednak zgłoszenie takiej stłuczki do firmy ubezpieczeniowej. Można to zrobić na kilka sposobów: telefonicznie, osobiście w siedzibie oddziału firmy, listownie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. Do takiego zgłoszenia należy dołączyć sporządzone oświadczenie sprawcy kolizji. Jak szybko należy zgłosić się do firmy ubezpieczeniowej? Im szybciej, tym lepiej, choć zgodnie z prawem na takie zgłoszenie mamy aż 3 lata od chwili, gdy poszkodowany dowiedział się o uszkodzeniach.
Jeżeli to Ty jesteś sprawcą kolizji, nie musisz zgłaszać szkody. Wszelkie naprawy, takie jak wizyta u blacharza samochodowego, wymiana szyb czy lamp, musisz pokryć z własnej kieszeni.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS