W czwartek 27 marca 2024r. o godz. 9.00 w budynku głównym biblioteki [ul. Kamienna 20] odbędzie się uroczyste podpisanie umowy o współpracy Książnicy Zamojskiej z Archiwum Państwowym w Zamościu i Związkiem Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Zamościu. Umowę w obecności prezydenta Zamościa – Andrzeja Wnuka, podpiszą dyrektor Książnicy – Piotr Bartnik, dyrektor Archiwum – Jakub Żygawski i prezes Związku Kombatantów – Tadeusz Pszenniak.
Umowa dotyczy realizacji projektu „Cyfrowe Archiwum Dzieci Zamojszczyzny etap I” z wydzieloną kolekcją: „Dziedziczenie Pamięci”. Kolekcja prezentować będzie około 6600 skanów.
W ramach projektu zostanie zdigitalizowanych 1100 teczek osobowych z zasobów archiwalnych partnerów – Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie i Archiwum Państwowego w Zamościu. Znajdują się w nich m. in. życiorysy, druki, zdjęcia, formularze i ankiety z załącznikami wypełnianymi osobiście przez osoby ze statusem Dziecka Zamojszczyzny. Zasób będący przedmiotem projektu jest obecnie wyłącznie w formie papierowej i jak dotąd nie został utrwalony w postaci cyfrowej.
Zdigitalizowane dokumenty po zakończeniu realizacji projektu zostaną udostępnione bezpłatnie na platformie Biblioteki Cyfrowej Książnicy Zamojskiej.
W projekcie przewidziano działania edukacyjne i promocyjne m.in. wystawę, panele dyskusyjne i spotkania pod hasłem “Świadkowie historii” poświęcone zagadnieniom związanym z wysiedleniami ludności z obszarów Zamojszczyzny, w tym szczególnie tematy poświęcone Dzieciom Zamojszczyzny.
Zakończenie realizacji projektu „Dziedziczenie pamięci” zaplanowano na grudzień 2025 roku. Całkowity koszt realizacji wyniesie 102 200 zł, z czego 80 procent zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura cyfrowa 2024”. Wkład własny do projektu w wysokości 22 200 zł zapewniło Miasto Zamość.
Akcja wysiedleńcza Zamojszczyzny trwała od końca listopada 1942 do marca 1943 roku. Wysiedlono wówczas ok. 110 000 osób. Kilkadziesiąt tysięcy osób trafiło do obozów koncentracyjnych m.in. do Oświęcimia i Majdanka. Znaczną część społeczeństwa polskiego wywieziono na roboty przymusowe do III Rzeszy. Przyjmuje się, że z 30 tys. dzieci objętych akcją wysiedleńczą ok. 10 tys. straciło życie bądź zaginęło, a ok. 4,5 tys. przeznaczono do germanizacji.
Piotr Piela
Dział Rozwoju, Analiz i Działalności Wydawniczej
Książnica Zamojska im. S. K. Zamoyskiego w Zamościu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS