Wystawa pt. „Kolekcja dziadków do orzechów”, to imponujący zbiór mieszkanki Rudnej Doroty Latawiec, nauczycielki ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II.
Cała ekspozycja liczy 145 sztuk drewnianych figurek, są to: żołnierze, gwardziści, górnicy, leśnicy, królowie, książęta oraz inne postacie bajkowe, a także drewniane figurki w formie świeczników i kadzidełek.
Pasję kolekcjonerską pani Doroty zapoczątkował przypadkowo kupiony dziadek do orzechów, który stał się ozdobą i dekoracją na święta Bożego Narodzenia. Najbardziej cenione przez autorkę wystawy są stare egzemplarze, gdyż każdy z nich ma odrębną historię, są to tzw. dziadki z „duszą”. Dziadki do orzechów z wystawionej kolekcji to w większości egzemplarze ręcznie rzeźbione w drewnie, a za najpiękniejsze uchodzą te z ruchomymi ustami, w które wkłada się orzech i zgniata przy pomocy dźwigni umieszczonej na plecach.
Większa część wystawionych dziadków do orzechów pochodzi prawdopodobnie z drugiej połowy XX wieku głównie z Niemiec (m.in. Turyngii, Saksonni, Bawarii). Natomiast pierwszą wytwórnię dziadków do orzechów uruchomił w 1870 r. Wilhelm Fuchttner i to właśnie on uznany został za ojca tego wynalazku.
Dziadek do orzechów kojarzy się zwykle ze świętami Bożego Narodzenia i z choinką, na której dawniej wisiały orzechy owinięte w srebrną folię, a pod drzewkiem leżał ozdobny przyrząd do łupania orzechów. Przedmiot ten pojawia się we wspomnieniach, gdyż dawniej często służył jako zabawka dla dzieci.
Dziadek do orzechów znalazł także miejsce w literaturze, w przepięknej baśni E.T.A. Hoffmana, a także w widowisku baletowym „Dziadek do orzechów”, z muzyka skomponowaną przez Piotra Czajkowskiego.
– Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy w godzinach pracy biblioteki. Warto zabrać ze sobą dzieci, by pokazać im piękno dziadków do orzechów, ich różnorodność kształtów i kolorów – zachęcają pracownicy biblioteki.
Źródło i fot.: Biblioteka Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rudnej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS