A A+ A++
fot. Mirosław Materek

Zielona Góra cały czas tętni życiem! Piąty tydzień letnich wydarzeń w mieście zapowiada się niezwykle ciekawie. Od 30 lipca do 4 sierpnia mieszkańcy i turyści będą mieli okazję uczestniczyć w przeróżnych imprezach.

W programie tego tygodnia znajdziemy między innymi: wystawę fotograficzną, Festiwal Zespołów Śpiewaczych, koncerty w ramach cyklu Bluesowe Noce oraz Wieczory u Luteranów oraz rozpoczynający się Festiwal Ogrody Kultury 2024.

WTOREK, 30 LIPCA

Godz. 19:00

PubQuiz – Ceska Hospoda u Svejka, ul. Bohaterów Westerplatte 8

PubQuiz to drużynowa gra wiedzowa. Na graczy z całej Polski czeka ciekawy zestaw 46 pytań, gwarantujący emocje do samego końca dla graczy z różnych grup wiekowych. Każdego dnia czekają na Ciebie inne pytania i kategorie!

Na naszych wydarzeniach spotykają się wszyscy – od studentów, przez przyjaciół ze szkolnych lat, po znajomych z pracy, rodziny czy sąsiadów! Dlatego do swojej drużyny PubQuizowej możesz zaprosić każdego.

Bilety: https://pubquiz.pl/zielona-gora/

CZWARTEK, 1 SIERPNIA

Godz. 17:30

Potańcówka w parku w przypałacowym parku w Starym Kisielinie

Spotkajmy się na parkiecie w przepięknych okolicznościach przyrody przypałacowego parku w Starym Kisielinie (ul. Stary Kisielin – Pionierów Lubuskich 53). Tańce pod gołym niebem w czwartki w godz. 17.30 – 21.00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Godz. 18:00

Z książką na leżaku: spotkanie z… Olgą Rudnicką autorką książki Na psa urok, ości śledzia – cykl: Zezowate szczęście (tom 3) w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida (sala im. Janusza Koniusza)

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida zaprasza na spotkanie z cyklu „Z książką na leżaku” 1 sierpnia o godz. 18.00 w Sali im. Janusza Koniusza: spotkanie autorskie z Olgą Rudnicką, autorką bestsellerowych kryminałów, okraszonych czarnym humorem, połączone z promocją najnowszej książki „Na psa urok, ości śledzia”, z cyklu „Zezowate szczęście Tekli”.

Olga Rudnicka, absolwentka Pedagogiki w Wyższej Szkole Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu, autorka poczytnych powieści kryminalnych, m.in. „Martwe Jeziora”, „Czy ten rudy kot to pies?” oraz cykli powieściowych: „Zacisze 13”,”Matylda Dominiczak”, „Zezowate szczęście Tekli”. Wielbicielka koni, psów i gryzoni. Wolny czas najchętniej spędza na łonie natury.

Na psa urok, ości śledzia”, Cykl: „Zezowate szczęście Tekli” (Tom 3)

Chcąc nie chcąc – a naprawdę nie chcąc! – Tekla zamieszkuje pod jednym dachem z przyszłą teściową, która, dość nieoczekiwanie dla wszystkich, tuż przed finansowo niekorzystnym dla niej rozwodem, owdowiała. W chwili zaćmienia umysłowego Tekla odprawia wymyślony naprędce rytuał, zdaniem pewnych osób bardzo skuteczny, gdyż kolejnego dnia pada trupem mąż jednej z kobiet biorących udział w tajemnym obrządku. Nie mając pojęcia, że została okrzyknięta sprawczynią tego nieszczęścia, a przy okazji boginią sprawiedliwości, za namową, dokładniej zaś pod naciskiem, matki i teściowej zgadza się na spotkanie w klubie nieszczęśliwych w małżeństwie kobiet, które chętnie rozwiązałyby swoje problemy rękoma Tekli. Historia o mocy Tekli zaczyna żyć własnym życiem, a umęczone mężami pijakami i nierobami żony ustawiają się do niej w kolejce, licząc na pomoc sił nadprzyrodzonych. Całą sprawę można by zamieść pod dywan, gdyby nie nieoczekiwana skuteczność następnych rytuałów. Kolejne zgony naprowadzają Teklę na myśl, że mężczyźni zostali otruci. Skoro to nie ona ich uśmierciła, to kto? Czyżby… teściowa? Olga Rudnicka – autorka poczytnych powieści kryminalnych. Wielbicielka koni, psów i gryzoni. Wolny czas najchętniej spędza na łonie natury. Po wielu latach wewnętrznych zmagań polubiła kawę, do hipokryzji nie zamierza się przekonać.

(od wydawcy)

Godz. 19:00

Odwiedziny w urodziny: Wszystkie piosenki o miłości recital Anny Wodzyńskiej i Artura Chamskiego na Placu Teatralnym

Koncerty Odwiedziny w urodziny na Placu Teatralnym w każdy czwartek o godz. 19.00. Koncerty i recitale aktorów znanych z wielkiego, a także szklanego ekranu. Na wspólne świętowanie 50. lat Zielonogórskiego Ośrodka Kultury zaprosiliśmy m.in. Olgę Bończyk, Macieja Miecznikowskiego, Annę Wodzyńską, Mariusza Kalagę i innych.

ANNA WODZYŃSKA

Aktorka teatralna i dubbingowa. Współpracowała z warszawskimi teatrami: Polskim, Rozmaitości, Nowym i 6.Piętro oraz teatrem Polskim w Poznaniu. Użycza głosu w produkcjach animowanych i żywych. Jej głosem mówiły między innymi Selena Gomez, Shakira i Rihanna.

Od wielu lat związana z Chórem Kobiet. Członkini wokalnych zespołów dziewczęcych Laura Palmer Cover Story i Palmerianki. W 2020 stworzyła wraz z kompozytorem Pawłem Dampcem autorski projekt muzyczny Mediterra Dakini.

ARTUR CHAMSKI – aktor i piosenkarz. Od 2001 roku związany z warszawskim teatrem Studio Buffo. W 2004 ukończył studia na Wydziale Lalkarskim filii PWST we Wrocławiu. Jeszcze podczas studiów, na drugim roku nawiązał współpracę z teatrem Studio Buffo. Grał m.in. w musicalach Metro i Romeo i Julia. Występował w programach telewizyjnych – „Przebojowa noc” i „ Złota sobota „w reżyserii Janusza Józefowicza. W 2004 roku grał w warszawskim Teatrze na Woli. W 2005 zajął drugie miejsce w plebiscycie na najciekawszego aktora młodego pokolenia zorganizowanego przez stronę iFilm.pl.

Wygrał czwartą edycję programu „ Jak oni śpiewają” , emitowanego na antenie Telewizji Polsat w 2008 roku . Za zwycięstwo otrzymał Brylantowy Mikrofon i kontrakt płytowy. W tym samym roku wydał debiutancki singiel pt. Jak oni śpiewają. W roku 2009 z piosenką „Kilka słów” zajął trzecie miejsce w koncercie Piosenka dla Europy 2009, będącym krajowymi eliminacjami do 54. Konkursu Piosenki Eurowizji. W tym samym roku startował w specjalnej edycji „Jak oni śpiewają” ?, w której zajął trzecie miejsce. W 2014 był uczestnikiem pierwszej edycji programu „ Twoja twarz brzmi znajomo „emitowanego w Telewizji Polsat .

Podczas koncertu w Zielonej Górze artyści zaprezentują najpiękniejsze polskie i światowe piosenki o… miłości.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Godz. 19:00

PubQuiz – Ceska Hospoda u Svejka, ul. Bohaterów Westerplatte 8

PubQuiz to drużynowa gra wiedzowa. Na graczy z całej Polski czeka ciekawy zestaw 46 pytań, gwarantujący emocje do samego końca dla graczy z różnych grup wiekowych. Każdego dnia czekają na Ciebie inne pytania i kategorie!

Na naszych wydarzeniach spotykają się wszyscy – od studentów, przez przyjaciół ze szkolnych lat, po znajomych z pracy, rodziny czy sąsiadów! Dlatego do swojej drużyny PubQuizowej możesz zaprosić każdego.

Bilety: https://pubquiz.pl/zielona-gora/

PIĄTEK, 2 SIERPNIA

Godz. 11:00

Bajki, bajdy, banialuki: Szufladkowo, Teatr Cztery Kąty z Zielonej Góry na Placu Teatralnym

To bajka muzyczna dla małych, dużych i największych. Zapraszamy do SZUFLADKOWA, gdzie w książęcej kuchni toczy się zażarty spór – czy lepsza jest kuchnia mięsna czy jarska?

Pojedynki kulinarne kuchennej służby, nie robią jednak wrażenia na mieszkańcach kredensu, którzy żyją własnym, bogatym życiem uczuciowym. Czy para walczących ze sobą kucharzy, znajdzie wreszcie wspólny język? Przekonacie się sami!

Nie chcemy plotkować, ale ŁYŻKA i WAŁEK mają się ku sobie…

BEZPŁATNE spektakle teatralne dla dzieci w każdy piątek na Placu Teatralnym. Występować będą teatry z Zielonej Góry, Wałbrzycha, Katowic oraz Łodzi.

Godz. 17:00

Pejzaże znad Odry wystawa fotograficzna Członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Krośnieńskiej – wernisaż w Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodniczym

Zapraszamy na wystawę „Pejzaże znad Odry”, która ma być uhonorowaniem 65-letniej działalności Towarzystwa Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, działającego od 1959 r. Jest to najstarsze w woj. lubuskim stowarzyszenie o takim charakterze. Na wystawie zaprezentowane zostaną zdjęcia pejzaży z okolic Krosna Odrzańskiego, których autorami są członkowie tego Towarzystwa.

Towarzystwo od początków swojego istnienia, za swoje główne cele obrało dbanie o historię Ziemi Krośnieńskiej i o jej miejsca pamięci i zabytki, budowanie więzi społecznych w małej ojczyźnie, promowanie lokalnej działalności kulturalnej, artystycznej, obchody ważnych rocznic, wystawy , spotkania autorskie z twórcami regionalnymi, działalność wydawnicza. Dziś Towarzystwo Miłośników Ziemi Krośnieńskiej kontynuuje swoją statutową działalność, jednocześnie wychodząc naprzeciw nowym wyzwaniom.

Działania mające na celu promocję kultury zawsze towarzyszyły aktywności Towarzystwa.

Działalność kulturalna w Krośnie Odrzańskim zaczęła kiełkować od pierwszych chwil przyjazdu na te ziemie przez przesiedleńców polskich ze wschodu, którzy potrzebowali poczucia, że są u siebie na prastarych piastowskich terenach odzyskanych po ponad 800 latach nieobecności.

Od samego początku działalności nieformalnej a następnie od 1959 roku jako zarejestrowane stowarzyszenie, Towarzystwo Miłośników Ziemi Krośnieńskiej organizowało Dni Ziemi Krośnieńskiej, stawiało kamienie i pomniki upamiętniające ważne wydarzenia mające miejsce na tych terenach, prowadziło starania o odbudowę zabytków, miedzy innymi Zamku Piastowskiego.

TMZK było inicjatorem obchodów 1000-lecia pierwszej wzmianki o Krośnie Odrzańskim, a także nadawania przez radę miasta tytułu Honorowego Obywatela Krosna Odrzańskiego oraz nagród kulturalnych i literackich. TMZK nadaje także z własnej inicjatywy, nie tylko mieszkańcom Ziemi Krośnieńskiej, tytuły Krośnianin roku oraz Zasłużony dla Ziemi Krośnieńskiej. Samo otrzymało liczne odznaczenia, w tym „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Także wielu członków stowarzyszenia otrzymało odznaczenia państwowe, samorządowe i lokalne.

TMZK od 2002 roku organizuje plenery rzeźbiarskie i malarskie w malowniczych miejscowościach w okolicach Krosna Odrzańskiego, na które zjeżdżają artyści, nie tylko z całej Polski, ale także z całego świata. Osoby związane z tymi plenerami to Alena Kot i Jan Herda.

Zmarły w 2017 roku Jan Herda to autor ponad 2000 rzeźb o różnej tematyce, od małych do kilkumetrowych. Jego prace zdobią liczne kolekcje prywatne i muzealne w całej Polsce, Europie a także na innych kontynentach, a w Morsku koło Krosna Odrzańskiego powstała galeria rzeźb artysty, które stały w porcie i w centrum miasta.

Alena Kot, Polka urodzona na Białorusi, to artystka, która swoją pasją do malarstwa zaraziła członkinie i członków krośnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Razem tworzą obrazy przedstawiające krośnieńskie zabytki na tle rzeki Odry, organizują plenery i wystawy w różnych miastach naszego regionu.

Kolejnym artystą, który wzbudza podziw swoim talentem i precyzją jest twórca makiety obozu jenieckiego z I wojny światowej oraz makiet kościołów drewnianych województwa lubuskiego – Jan Muńko. Jego prace gościły już zarówno na wystawie w krośnieńskim Zamku, Mediatece jak i podczas, organizowanego co roku w mieście, regionalnego święta Rybobrania, gdzie zawsze spotykały się z ogromnym zainteresowaniem i zachwytem nad kunsztem wykonania.

TMZK interesuje się też tematyką wojskową i od 2000 roku zorganizowało 18 turniejów strzeleckich z udziałem wojska, straży granicznej, straży pożarnej, policji i uczniów klas szkół średnich, głównie o profilu wojskowym. W 2018 roku obchodzono 100-lecie obozu jenieckiego z okresu I wojny światowej, który zajmował teren dzisiejszego poligonu wojskowego Powstała informacyjna tablica pamiątkowa, film o obozie, odnowiono informacje na kamieniach znajdujących się na terenie dawnego obozu, a przy okazji rocznicy przeprowadzono także prelekcje historyczne dla młodzieży szkolnej.

Wydane zostały książki autorstwa członków TMZK, jak również powstało kilka filmów przybliżających sylwetki znanych działaczy. Od 2016 roku ukazuje się także kwartalnik „Krosno nad Odrą”, w którym poruszane są ważne tematy bieżące, jak i wspomnienia, artykuły popularnonaukowe z zakresu historii miasta i postaci z nim związanych, recenzje książek regionalnych autorów, a także przypominane są rocznice wydarzenia.

TMZK skupia członków jak i sympatyków – ludzi z różnych środowisk, o zróżnicowanych zainteresowaniach i pasjach, m.in są lekarze, weterynarze, wykładowcy akademiccy, nauczyciele szkół podstawowych i średnich, księża, działacze polityczni i społeczni, żołnierze, miłośnicy podróży i działkowcy, a także honorowi krwiodawcy .

W trakcie 65 lat działalności Towarzystwa Miłośników Ziemi Krośnieńskiej wśród jego członków zawiązała się współpraca na wielu płaszczyznach, a także liczne przyjaźnie. Warto zapoznać się z działalnością tego Towarzystwa.

Wstęp na wydarzenie wolny.

Godz. 17:30

Piątek z Planszówkami w Krzywym Kominie, ul. Fabryczna 13B

„Piątek z Planszówkami” to cotygodniowe spotkanie z grami planszowymi, karcianymi i towarzyskimi. Organizowany jest przez Zielonogórski Klub Fantastyki „Ad Astra”. Spotkania mają już kilkuletnią tradycję w Zielonej Górze. Oferujemy kilkaset gier do wypróbowania oraz komfortową przestrzeń do grania. Zachęcamy do przynoszenia własnych gier. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Godz. 21:00

Familijne kino letnie: Asterix i Obelix. Imperium smoka reż. Guillaume Canet w przypałacowym parku w Starym Kisielinie

Jest rok 50 p.n.e. Cesarzowa Chin, w wyniku zamachu stanu przeprowadzonego przez zdradzieckiego księcia, zostaje uwięziona. Córka porwanej władczyni – księżniczka Sass-Yi, wraz ze swoim wiernym ochroniarzem i fenickim kupcem wyrusza do odległej Galii, aby szukać pomocy dla swojego kraju. Tak oto poznaje Asteriksa i Obeliksa – dwóch dzielnych bohaterów, którzy nie cofną się przed niczym, aby zaprowadzić ład i porządek wszędzie tam, gdzie zapanował chaos i bezprawie… Oraz wszędzie tam, gdzie można przy okazji smacznie podjeść. Galowie z wielką chęcią przystają na prośbę księżniczki i wspólnie z jej przyjaciółmi oraz odpowiednim zapasem magicznego napoju wyruszają w długą i pełną przygód podróż na Daleki Wschód. Jednak oko na to wszystko ma także słynny wróg Asteriksa i Obeliksa – Juliusz Cezar, który jest żądny nowych zdobyczy i zbiera potężną armię, aby podbić orientalną krainę po drugiej stronie globu. (opis dystrybutora kina za filmweb.pl)

BEZPŁATNE seanse filmowe pod chmurką w parku pałacowym w Starym Kisielinie, w każdy piątek o godz. 21.30 w lipcu i godz. 21.00 w sierpniu. Zapraszamy z leżakami, kocykami na wspólne pokazy filmów nie tylko familijnych.

SOBOTA, 3 SIERPNIA

Godz. 11.00

Spacery z przewodnikiem w Muzeum: Szlakiem Kresów Wschodnich w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze – Ochli

Letnie spacery z przewodnikiem w Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli powracają.

To propozycja skierowana zarówno do turystów jak i mieszkańców Zielonej Góry i okolic. Nawet te osoby, które były w naszym muzeum już kilka razy, będą miały szansę zobaczyć je w zupełnie innym świetle. Pokażemy teoretycznie te same obiekty co zawsze, ale za każdym razem opowiedzą one nam trochę inną historię, ukażą inną tajemnicę.

Na spacer obowiązuje bilet wstępu jak za zwykłe wejście, zgodny z cennikiem dostępnym na naszej stronie.

Nie ma dodatkowej opłaty za przewodnika, nie trzeba też się zapisywać, ale bardzo prosimy o przyjście 10 minut przed startem spaceru.

Godz. 16:00

Letnie koncerty promenadowe: Filharmonia Juniora zajęcia edukacyjne na placu przed Filharmonią Zielonogórską

Filharmonia Juniora” to spotkania edukacyjne dla dzieci powyżej 4 roku życia. W ich czasie dziecko uczy się samodzielnego obcowania z muzyką. W myśl zasady: „uczyć-bawiąc” dzieci doświadczają muzyki poprzez zabawy, ćwiczenia rytmiczne, animacje, śpiewanie, słuchanie, kolorowanie. Spotkanie z rówieśnikami i wzajemna wymiana doświadczeń wspiera rozwój dziecka. Całość prowadzi muzyczka naszej Filharmonii – Małgorzata Tofilska, którą młodzi Melomani pokochali już na pierwszym spotkaniu.

Wstęp wolny.

Godz. 17:00

III Festiwal Zespołów Śpiewaczych w przypałacowym parku w Starym Kisielinie

Już po raz trzeci zapraszamy na Festiwal Zespołów Śpiewaczych w pięknych okolicznościach Pałacu w Starym Kisielinie, filii Zielonogórskiego Ośrodka Kultury. W programie znajdziecie różnorodne zespoły śpiewacze, które zaprezentują swoje umiejętności i pasję muzyczną.

W tym roku wystąpią zespoły: Bolero, Pod Kosową Górą, Małomiczanie, Raculanki, Śpiewnik Uniwersytecki ZUTW.

Wstęp wolny.

Godz. 19:00

Letnie koncerty promenadowe: Na wszystkich strunach na placu przed Filharmonią Zielonogórską

Koncert z udziałem Orkiestry kameralnej FZ i harfisty Joela von Lerbera, który w tym sezonie artystycznym jest artystą-rezydentem. Publiczność zapełnia sale podczas wszystkich koncertów, gdy występuje solo, stąd też – na zakończenie tej współpracy – podsumowanie koncertem promenadowym. A w repertuarze dodatkowo E. Grieg i W. Kilar oraz… muzyczne niespodzianki. Całość pod batutą dyrektora – Rafała Kłoczko.

Wstęp wolny.

Godz. 20:00

Bluesowe noce: koncert zespołu Wojtek Justyna TreeOh! w klubie Piekarnia Cichej Kobiety

Wojtek Justyna (Polska/Holandia) – gitara

Szymon Justyński (Polska) – gitara basowa

Richie Struck (Niemcy) – perkusja

Maxim Zettel (Niemcy) – instrumenty perkusyjne

Wojtek Justyna TreeOh!, zespół brzmieniowo silnie zakorzeniony w bluesie i rocku, łączy dynamiczny funk-jazz z wielokolorową i różnorodną rytmicznie muzyką świata, sięgając jednocześnie po nowe faktury sonorystyczne. Międzynarodowi muzycy połączyli indywidualne talenty kompozytorskie tworząc utwory, których kołyszące zagrywki i akcenty rytmiczne, intrygujące harmonie i poruszające melodie z pewnością zachwycą współczesnych melomanów

Prezentując wyśmienite autorskie kompozycje z trzech studyjnych albumów podczas licznych międzynarodowych występów w klubach i na renomowanych festiwalach takich jak: Niagara Jazz Festival (Kanada), Kolkata Jazzfest (Indie), Jazz w Daegu (Korea Południowa), Jazz in Duketown (Holandia), Jazzahead! (Niemcy) i Letni Festiwal Jazzowy (Polska) TreeOh! zdobyło sobie opinię pełnej temperamentu grupy, której koncerty wypełnia porywająca muzyka wzbogacona żywiołowymi improwizacjami i wartkim dialogiem muzycznym między członkami zespołu.

bilety 40 zł, rezerwacje: Agnieszka 500 183 429

Godz. 21:00

Festiwal Ogrody Kultury 2024: The Time Trio

W malowniczej scenerii Parku Książęcego w Zatoniu, Fundacja Ogrody Kultury im. Księżnej Dino zaprasza na wyjątkowe muzyczne wydarzenie lata – Letni Festiwal Ogrody Kultury. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest znakomity maestro Czesław Grabowski, który zadbał o bogaty i różnorodny program artystyczny.

Festiwal skupia się na prezentacji zarówno muzyki klasycznej, jak i rozrywkowej, oferując coś dla każdego melomana. Wszystkie wydarzenia festiwalowe rozpoczynają się o godzinie 21:00, co pozwoli uczestnikom cieszyć się muzyką w magicznej atmosferze wieczornego parku.

Pierwszy koncert festiwalu odbędzie się z udziałem utalentowanego trio smyczkowego w składzie: Katarzyna Grzesiak (skrzypce), Maksymilian Grzesiak (skrzypce) oraz Małgorzata Maśluszczak (wiolonczela).

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Festiwalu Ogrody Kultury 2024 jest darmowy.

NIEDZIELA, 4 SIERPNIA

Godz. 19:00

Wieczory u Luteranów: koncert inauguracyjny Cappella Viridimontana w Kościele Ewangelickim w Zielonej Górze

Zielonogórskie Towarzystwo Śpiewacze „CANTORES” i Parafia Ewangelicko-Augsburska w Zielonej Górze zapraszają na XX-te Wieczory u Luteranów.

Podczas pierwszego koncertu na scenie wystąpią Capella Viridimontana pod kierownictwem artystycznym Jerzego Mariewicza oraz Enrique Gomez Cabrero (skrzypce), Joanna Kreft (skrzypce), Tomasz Lisiecki (wiolonczela), Michał Kocot (klawesyn). W programie dzieła G. PH. Telemana, J. F. Dandrieu, A. Caldary oraz L. Boccheriniego.

Bilety: ulgowy – 20 zł, normalny – 30 zł do nabycia przed koncertem.

Młodzież szkolna – wstęp wolny.

Program Lata Muz Wszelakich 2024 dostępny jest na stronie zok.com.pl (https://zok.com.pl/lato-muz-wszelakich-2024-program/)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPluskwy koszmarem bloków i kamienic. Jest na nie tylko jeden sposób
Następny artykułPolicjanci nie zwalniają tempa – prowadzą intensywne działania na drogach powiatu