Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej otrzymał od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy urządzenie do szybkiej identyfikacji drobnoustrojów wywołujących m.in. sepsę oraz aparat z systemem do badania wrażliwości mikroorganizmów na antybiotyki. Wartość darowizny wynosi ponad 1,4 mln złotych.
– Aparatura znacznie przyspieszą diagnostykę sepsy i innych zakażeń. Pomoże również szybciej leczyć hospitalizowanych u nas pacjentów. Bardzo dziękujemy za ten dar – podkreśla Mariola Cichoń, kierownik Pracowni Bakteriologii Szpitala Wojewódzkiego
Pierwsze urządzenie to spektrometr mas Maldi Biotyper Sirius IVD, system firmy Bruker, który identyfikuje drobnoustroje poprzez pomiar unikatowych białek. – Białka te występują w każdym mikroorganiźmie i są jego genetycznym „odciskiem palca”. Ich widma porównywane są ze stale aktualizowaną biblioteką i na tej podstawie drobnoustrój jest identyfikowany do poziomu gatunku – wyjaśnia Mariola Cichoń.
Kierownik dodaje, że w stosowanych aktualnie metodach konwencjonalnych i automatycznych czas od wyhodowania drobnoustroju do identyfikacji wynosi od 5 do 48 godzin. Spektrometr skraca ten okres do kilkunastu minut. W przypadku większej ilości próbek wynik znany jest w ciągu godziny. Urządzenie jest tak dokładne, że nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych testów. – Szybka identyfikacja drobnoustrojów z materiałów klinicznych do poziomu gatunku jest bardzo istotna w diagnozowaniu sepsy, innych zakażeń oraz w ogniskach epidemicznych. Pozwala to na szybsze zastosowanie ukierunkowanej antybiotykoterapii ratującej życie pacjentów – wskazuje.
Drugie urządzenie podarowane przez Fundację WOŚP pozwala oznaczyć MIC antybiotyku, czyli jego najmniejsze stężenie, które hamuje wzrost drobnoustrojów, odpowiedzialnych za wywołanie sepsy i innych zakażeń, np.: dróg moczowych, układu oddechowego, czy też ran. – Oznaczenie MIC-u rzeczywistego jest bardzo istotne w doborze antybiotyku, w terapii zakażeń szczepami bakterii, które są oporne na wiele leków – zaznacza Mariola Cichoń.
Środki na zakup sprzętu zebrano podczas tegorocznego 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którego hasło brzmiało „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych”.
Sprzęt o wartości 1,1 mln zł trafił też niedawno do bielskiego Szpitala Pediatrycznego, o czym piszemy TUTAJ.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS