A A+ A++

Facebookowa aktywność cyberprzestępców jest w tym roku wyjątkowo duża. Często natrafiamy na linki przygotowane specjalnie do wykradania dostępu do serwisu. Oto kolejny, bardzo przykry przypadek.

Przestępcy powrócili do starej, ale bardzo skutecznej metody na wykradanie haseł do Facebooka. Na popularnych grupach bez akceptacji postów umieszczają linki zawierające szokującą zawartość. Były to między innymi nagrania przedstawiające gwałt, a użytkownicy umieszczający je na Facebooku zaznaczali, że ofiara to ich siostra lub córka, a teraz proszą o pomoc w identyfikacji sprawców. Oto kolejny przypadek tego oszustwa.

Oczywiście żadnego filmiku nie było. Zamiast tego, użytkownicy Facebooka trafiali na bramkę logowania, która prosiła o “potwierdzenie wieku” za pomocą danych z FB. Jak możecie się domyślić, po prostu oddawali swoje konta i w wielu przypadkach tracili bezpowrotnie dostęp. Bez przypisanego numeru telefonu ciężko odzyskać swój profil. Część z internautów zakładała konta już dawno temu, kiedy wystarczył tylko adres e-mail.

Tak więc część z wykradzionych kont pozostaje w rękach cyberprzestępcy. Ten z kolei ma spore pole do popisu. Prawdziwe konta może wykorzystać do dalszego rozsiewania złośliwych linków, a także do oszustw “na BLIK-a”. Finalnie największymi poszkodowanymi są znajomi osoby, której konto zostało przejęte. Niestety, ale sztuczka typu “pożycz mi 100 zł przez BLIK-a” jest ciągle skuteczna.

Jak zabezpieczyć siebie i bliskich przed tego typu oszustwami? Korzystaj z 2FA

Aktualnie najpopularniejszym sposobem zabezpieczenia dostępu do wszelkich kont w serwisach internetowych jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Mówiąc w dużym skrócie, to po prostu drugie hasło do serwisu. Jest jednak generowane przez system (w tym przypadku Facebooka) i za każdym razem wygląda inaczej. Z tego względu przestępcy nie zdobędą dostępu do naszego konta w wyżej opisywany sposób. Ten kod dostajemy przykładowo na nasz numer telefonu.

Aby włączyć opcję uwierzytelniania dwuskładnikowego należy:

  1. Przejść do menu Ustawienia bezpieczeństwa i logowania (link tutaj)
  2. Znaleźć opcję “Używaj uwierzytelniania dwuskładnikowego” i kliknąć “Edytuj”
  3. Wybrać metodę zabezpieczania – najwygodniej będzie podać numer telefonu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRopa – Gródek. Nasz Czytelnik spotkał dwa wilki [VIDEO]
Następny artykułIkonowicz: Bodnar mówił mi, że chciałby, abym go zastąpił na stanowisku RPO