Wynik Elektrociepłowni jest tylko o 100 kilowatów wyższy niż rok temu, ale jednak rekordowy – najlepszy od 2009 r., kiedy spółka przejęła sieć od Zielonogórskiej Energetyki Cieplnej i została jej właścicielem.
Ponad 60 proc. przyłączonej mocy stanowiły nowe budynki mieszkaniowe, obiekty ochrony zdrowia oraz obiekty handlowo-usługowe. Udział rynku wtórnego to blisko 40 proc. Tu odbiorcami najczęściej zostawali właściciele istniejących obiektów użyteczności publicznej, którzy zdecydowali się zamienić dotychczasowe nieekologiczne źródła ciepła na ogrzewanie z sieci.
Elektrociepłownia Zielona Góra Elektrociepłownia Zielona Góra
Największy przyłączony obiekt to niedawno ukończone Centrum Zdrowia Matki i Dziecka na terenie zielonogórskiego szpitala. Budynek został zasilony w ciepło oraz chłód z ciepła sieciowego. Zielonogórska firma do sieci przyłączyła też m.in. nowe budynki rozbudowywanej galerii handlowej Focus Mall.
Na lokalnym rynku biorą wszystko
Na zielonogórskim rynku spółka należąca do grupy PGE Energia Ciepła ma w zasadzie monopol. W zeszłym roku przyłączyła do sieci niespełna 100 proc. nowo powstałych obiektów w mieście. Kolejnych 28 budynków zmieniło dotychczasowe ogrzewanie na sieć ciepłowniczą.
– Rekordowy wynik zawdzięczamy rozbudowie sieci ciepłowniczej oraz pracy nad wzrostem świadomości lokalnej społeczności i inwestorów, co do ekologicznego profilu naszej produkcji – ocenia Krzysztof Kwiecień, prezes Elektrociepłowni. Podkreśla zasługi pracowników. – Załoga sprostała wyzwaniom spotęgowanym przez epidemię koronawirusa – zaznacza.
– oprac. Elektrociepłownia Zielona Góra
Elektrociepłownia od wielu lat wspólnie z miastem promuje swoją sieć jako najlepszy sposób na zwalczanie smogu. Współpracuje też z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach tzw. ZIT-ów.
– Osiągnęliśmy najlepszy wynik w ciągu ostatnich 11 lat. Warto podkreślić, że został on osiągnięty na stosunkowo niewielkim rynku ciepła. Zielona Góra liczy 140 tys. mieszkańców, a długość sieci ciepłowniczej wynosi 132 km – tłumaczy Małgorzata Ptak-Bystrzyńska, dyrektorka handlu i rozwoju w spółce.
W ciągu ostatnich pięciu lat Elektrociepłownia przyłączyła do sieci 278 budynków w mieście. Ich łączna moc to ponad 49,23 MW. W ub. roku ukończone zostały dwa duże projekty związane z likwidacją węzłów grupowych i zastąpieniu ich nowymi indywidualnymi węzłami dwufunkcyjnymi wraz z budową nowych sieci i przyłączy (w ramach programu skierowanego do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych).
– oprac. Elektrociepłownia Zielona Góa
W 2021 r. Elektrociepłownia planuje pociągnąć kolejne odcinki ciepłociągów na osiedlach Śląskim i Czarkowo oraz w rejonach ulic: Sulechowskiej, Jana z Kolna, Ludowej. Kontynuowane będą z kolei prace związane z projektami ZIT (likwidacja kotłowni lokalnych, wymiana odcinków starych sieci kanałowych na nowe ciepłociągi preizolowane) oraz przy rozbudowie sieci w “Spalonym Lesie” – spółka zamierza przyłączyć tam do sieci tam nowo powstałe zakłady.
ZOBACZ TEŻ: Eobuwie.pl chwali się rekordową sprzedażą – w zeszłym roku wzrosła do 2,2 mld zł
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS