A A+ A++

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w całym kraju, w ciągu ostatniej doby COVID-19 zdiagnozowano u 24 239 osób. Walkę z chorobą przegrało 463 pacjentów.

  • W szpitalach znajduje się 15 316 osób z COVID-19, w tym 1326 pacjentów podłączonych jest do respiratorów.

  • MZ poinformowało, że dla chorych przygotowano 20 788 łóżek i 1913 respiratorów. Resort zdrowia przekazał, że na kwarantannie przebywa 436 285 osób.

  • Z informacji opublikowanych przez ministerstwo wynika także, że wyzdrowiało dotąd 2 831 903 zakażonych.

Koronawirus w Łódzkiem

Kurczy się liczba wolnych miejsc covidowych w szpitalach. Kolejne placówki otrzymują dyspozycje od wojewody by zabezpieczać miejsca dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński wydał kolejne dyspozycje, co do zwiększenia liczby łóżek w szpitalach, dla pacjentów zakażonych COVID-19, informuje Jolanta Kowalik-Gęsiak z Urzędu Wojewódzkiego. – Szpital w Skierniewicach to będzie 45 dodatkowych łóżek, dlatego że tam już działa oddział covidowy. Następnie szpitale w Głownie, Bełchatowie, Radomsku, szpital im. Wojskowej Akademii Medycznej przy pl. Hallera. Zwiększamy bazę łóżek w szpitalu w Kutnie – mówi Jolanta Kowalik-Gęsiak.

Szpital Wojewódzki w Sieradzu leczy obecnie 25 pacjentów z koronawirusem. Nikt nie jest podłączony do respiratora, ale więcej łóżek na oddziale covidowym nie ma – wyjaśnia rzecznik prasowy placówki Grażyna Kieszniewska. – Jeżeli jest podejrzenie zakażenia, to wtedy pacjent u nas jest w izolatce. Natomiast jeżeli zgłosi się do nas i my już na wstępie wiemy, że to jest pacjent dodatni, to on jest przewożony do innego szpitala, jeżeli wymaga hospitalizacji. A o tym, do którego szpitala będzie przewożony decyduje wojewódzki koordynator ratownictwa medycznego – dodaje Grażyna Kieszniewska.

Czytaj więcej: Wzrasta zapotrzebowanie na szpitalne łóżka covidowe w regionie łódzkim

Łódzkie pogotowie notuje dużo wyjazdów do osób z COVID-19, które mają niewydolność oddechową. Jak informuje Adam Stępka, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi, praktycznie wszyscy ci pacjenci są niezaszczepieni.

Jak mówi Adam Stępka, jednym z pacjentów wzywających pomocy był 40-letni mężczyzna. Dotychczas nie wierzył w pandemię, nie zaszczepił się. Teraz może to przypłacić życiem. – W momencie, kiedy w rodzinie mężczyzny pojawiło się ognisko zakażenia i on sam zaczął odczuwać objawy, jego myślenie o pandemii zmieniło się o 180 stopni. Niestety, z uwagi na to, że nie jest to osoba zaszczepiona, wymagała również intensywnej terapii jeszcze w ramach ratownictwa medycznego. Prawdopodobnie obecnie pacjent jest podłączony do respiratora – dodaje.

Czytaj więcej: COVID-19 w Łódzkiem. Ratownicy medyczni coraz częściej zastanawiają się nad sensem swojej pracy

Koronawirus na świecie

W Czechach w środę odnotowano najwyższy dzienny wzrost zakażeń SARS-CoV-2 od początku pandemii. We wtorek laboratoria potwierdziły 22 479 nowych przypadków, poinformowało ministerstwo zdrowia. W szpitalach jest 4425 pacjentów. Rekordowy dotąd wzrost 17 778 zakażeń odnotowano na początku styczniu br. Łącznie od początku pandemii w Czechach SARS-CoV-2 stwierdzono u 1 930 214 osób. Zmarło 31 709 osób. We wtorek przybyło 27 zgonów.

Eksperci zwracają uwagę, że ta liczba może się zmienić w ciągu dnia, gdy napłyną kolejne dane. Pogarszająca się od początku września sytuacja epidemiczna była tematem posiedzenia rządu w poniedziałek wieczorem, ale członkowie ustępującego gabinetu Andreja Babisza nie podjęli decyzji zaostrzających obowiązujące restrykcje. Rząd ma obradować w czwartek. Można się spodziewać odejścia od testów antygenowych, które dotąd potwierdzają brak zakażenia koronawirusem, na rzecz droższych testów PCR. Babisz w poniedziałek nie wykluczył daleko idących ograniczeń dla osób niezaszczepionych.

Stany Zjednoczone podpisały w środę kontrakt o wartości miliarda dolarów na zakup od GSK (GlaxoSmithKline) i Vir Biotechnology koktajlu przeciwciał o nazwie sotrowimab, stosowanego we wczesnym etapie leczenia Covid-19 – podała Agencja Reutera. Realizacja dostaw preparatu jest oczekiwana do połowy grudnia bieżącego roku.

Sotrowimab to eksperymentalne przeciwciało monoklonalne przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Badania kliniczne wskazały, że może ono zarówno uniemożliwiać wnikanie wirusa do zdrowych komórek, jak i usuwać zakażone komórki.

Peru ma najwyższy na świecie wskaźnik śmiertelności liczony na mieszkańca z powodu zakażenia SARS-CoV-2. Dotychczas w trakcie pandemii zmarło ponad 200 tys. obywateli kraju liczącego mniej niż 33 miliony mieszkańców. Naukowcy oszacowali, że Peru ma także najwyższy wskaźnik osieroconych dzieci w związku ze zgonami spowodowanymi COVID-19.

W styczniu 2020 roku peruwiańskie ministerstwo zdrowia podało, że 78 proc. ośrodków medycznych wykazuje niewystarczającą zdolność do świadczenia usług zdrowotnych. Na początku 2021 roku liczba ta wzrosła do 97 proc. Wśród problemów, jakie napotkało Peru w związku z pandemią, znalazł się między innymi deficyt tlenu medycznego. Jak się okazało, produkowano tlen o wyższej koncentracji niż jest zalecane w międzynarodowych standardach, co spowodowało jego przyspieszone zużycie.

15 marca 2020 roku, przy potwierdzonych 28 zakażeniach SARS-CoV-2, władze Peru ogłosiły stan wyjątkowy. Zamknięto granice, szkoły, kościoły i uniwersytety, ograniczono swobodę przemieszczania się wewnątrz kraju, zakazano zgromadzeń publicznych. Peru nie miało możliwości wprowadzenia całkowitego lockdownu, co spowodowało, że większość obywateli nie pracowała zdalnie. Władze nie były w stanie także zapewnić dostaw jedzenia, więc ogniskiem wirusa często okazywały się targi.
Doszło do trudności we wdrażaniu nowych zaleceń w ośrodkach zdrowia. Wiele szpitali w Peru jest prywatnych, więc najbiedniejsi obywatele mają trudności z dostępem do opieki medycznej. Sytuacja ta szczególnie dotknęła rdzennych Indian.

Od połowy 2021 roku liczba zaszczepionych obywateli Peru wzrosła, a liczba zgonów w związku z COVID-19 spadła i zatrzymała się na niskim poziomie.

na podst. mat. IAR

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Misiek: Ekipa na wakacjach” na święta. Zobacz zwiastun kontynuacji animacji
Następny artykułGigantyczna liczba nowych przypadków! Czwarta fala z nowym rekordem! Więcej niż rok temu!