A A+ A++

Dyskryminacja motocyklistów, oparta na stereotypach i odpowiedzialności zbiorowej zatacza coraz szersze kręgi. Jednośladów nie chcą u siebie m.in. niektóre gminy w austriackim Tyrolu, niemieckich górach Taurus, a także wiele miast w Europie – tutaj szczególnie przoduje Polska, gdzie dla motocykli zamknięte są na przykład ulice w Gdyni, czy Gorlicach.

Co ciekawe, w każdym przypadku wprowadzenia zakazu dla motocyklistów, jest on motywowany rzekomym hałasem powodowanym przez jednoślady. Trudno uwierzyć w takie uzasadnienie, skoro zakaz nie obejmuje innych głośnych pojazdów, na przykład sportowych samochodów, które często generują hałas przekraczający 100 dB – kilkukrotnie wyższy niż absolutna większość motocykli.

Niestety, wygląda na to, że przyszłość rysuje się dość szaro – coraz więcej regionów, szczególnie tych cennych z punktu widzenia motocyklisty, rozważa wprowadzenie podobnych zakazów. Rzecz jasna dotyczyć będą one wyłącznie motocykli – jeśli chciałbyś odwiedzić takie miejsca tuningowanym mustangiem z V-ósemką, nie będziesz mieć żadnych problemów.

Najnowsze informacje na mapie dyskryminacji motocyklistów dotyczą jednego z parków krajobrazowych w Pirenejach, konkretnie Pirenejów Wysokich (Parc Natural de l’Alt Pirineu). Lokalne władze niedawno postawiły tam zakaz ruchu dla motocykli – aby nie było żadnych wątpliwości, samochody nie podlegają tym ograniczeniom.

Strefa szczególnej ochrony akustycznej została wprowadzona dla zachowania ciszy, spokoju i naturalnych dźwięków parku przyrody. Strefa ta obejmować będzie gminy Farrera, Alt Àneu i Montclar. Maksymalny poziom dźwięku na tym obszarze ustalono na 50 dB w godzinach od 8 do 21 oraz 40 dB w godzinach od 21 do 8. Naturalne dźwięki przyrody są oczywiście wyłączone.

Co ciekawe, wprowadzony zakaz dotyczy także niemal bezgłośnych motocykli elektrycznych.

Przeczytaj także: Austria zamyka drogi dla motocyklistów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKarnowski: Nauczycieli brakuje. Minister Czarnek mija się z prawdą
Następny artykułPolacy ocenili pracę Przemysława Czarnka. Druzgocący wynik sondażu