A A+ A++

W jarosławskim „Banachu” znowu twórczo i pracowicie. Czwórka uczniów tej szkoły głowi się nad innowacyjną aplikacją nawigacyjną, która ma ułatwić niepełnosprawnym i rodzicom z wózkami dziecięcymi poruszanie się w miejskiej przestrzeni. Proszą dopingujących ich nowatorski pomysł o wsparcie w postaci podpowiedzi. Do tej pory spłynęło ich już 300.

Szymon Biały, Hubert Bielecki, Gabriel Bajsarowicz i Vladyslav Buriachok tworzą SmartMiasto dla osób z niepełnosprawnościami i nie tylko. Ich projekt o nazwie „Incloosy – odkryj miasto bez barier”, czyli aplikacja dla osób z niepełnosprawnościami, startuje w 13. edycji największej w Polsce inicjatywy wpierającej utalentowaną młodzież – „Explory”. Ekipa „Banacha” znalazła się w półfinale i będzie walczyć o finał w Gdyni. Mają szansę na stypendium, staże i nagrody rzeczowe. Jako jedyni z Podkarpacia znaleźli się również w finale konkursu „Samsung Solve for tomorrow”. Energii i zapału do pracy im nie brakuje.

– Na początek postanowiliśmy się wcielić w osoby niepełnosprawne i zobaczyć, które bariery w Jarosławiu są dla nich najtrudniejsze do pokonania, więc wyruszyliśmy z wózkiem w miasto – opowiada Vladyslav Buriachok.

– Prowadziliśmy też rozmowy z ekspertami i przedstawicielami grupy docelowej, której służyć ma aplikacja oraz nauczycielami szkół z oddziałami dla uczniów z potrzebami specjalnymi, by dobrze się przygotować do zadania – relacjonuje.

Jak działać ma aplikacja wymyślona przez czwórkę pomysłowych uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących? Po pierwsze ma nawigować użytkownika, pozwalając mu zaplanować trasę z uwzględnieniem ewentualnych przeszkód i ominięciem barier, które mogą być trudne do pokonania. Po drugie ma gromadzić informacje o dostępności miejsc użyteczności publicznej, takich jak sklepy, restauracje czy placówki. Użytkujący aplikację będą mogli sobie sprawdzić, czy dane miejsce jest dla nich przyjazne, a jeśli nie – znaleźć z jej pomocą alternatywne w najbliższej okolicy. Wreszcie po trzecie użytkownicy będą mogli zgłaszać nowe przeszkody, które nie zostały[paywall] uwzględnione na mapie. Pomysłowe narzędzie ma być też płaszczyzną dla osób niepełnosprawnych do dzielenia się własnym doświadczeniem w poruszaniu się po mieście.

Ekipa „Banacha” postanowiła poprosić o wsparcie mieszkańców.

– Chcemy sprawić, że nasze miasta staną się dostępne dla wszystkich, eliminując bariery architektoniczne – zapewniają.

Zainteresowanych poprosili o poświęcenie krótkiej chwili na wypełnienie ankiety, która pozwoli lepiej dostosować aplikację do oczekiwań użytkowników. Przyszło około 300 odpowiedzi, ale wciąż można się podzielić swoimi spostrzeżeniami (ankieta jest dostępna pod linkiem bit.ly/3vvFcIY).

– Wspólnie możemy uczynić nasze miasta bardziej przyjaznymi dla wszystkich mieszkańców – mówią uczniowie.

Warto im kibicować, tym bardziej, że stworzone prototypy chcieliby wykorzystać na szerszą skalę i rozwinąć aplikację na całą Polskę.

Autor: Urszula Gielo
/ Życie Podkarpackie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZnamy mistrzynie i mistrzów piosenki i recytacji PIKtogramy 2024
Następny artykułStudenci Uniwersytetu Warszawskiego Akademickimi Mistrzami Europy w Programowaniu Zespołowym (EUC 2024)