W obronę bocheńskiego oddziału Archiwum Narodowego w Bochni włączyli się bocheńscy radni, a dokładnie członkowie BWS. – Niniejszy apel przedłożymy na sesji RM z wnioskiem, aby rada przyjęła nasz tekst w formie rezolucji – prośby do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – podkreśla Jerzy Lysy z BWS.
Pełna treść rezolucji:
Szanowny Pan
Profesor Piotr Gliński
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
My, niżej podpisani radni Rady Miasta Bochnia zwracamy się do Pana Ministra z prośbą o zmianę decyzji Kierownictwa Archiwum Państwowego w Krakowie, dotyczącej likwidacji Oddziału AP w Bochni.
Po II wojnie zostało ono reaktywowane i działa nieprzerwanie od 1950 r . Od 1988 ma swoją siedzibę w pięknym, secesyjnym budynku w Bochni, położonym przy ul. Konstytucji 3 Maja. Oprócz ustawowej roli gromadzenia dokumentów, instytucja ta jest fenomenalnym miejscem edukacji patriotyczno-historycznej młodzieży a także osób dorosłych, którzy chętnie uczestniczą w życiu bocheńskiego Archiwum. Jest więc doskonałym ośrodkiem tworzenia społeczeństwa obywatelskiego.
Paradoksem historii byłoby likwidowanie placówki archiwalnej w Bochni – mieście, które 4 lata przed Krakowem uzyskało prawa miejskie. Dzięki ofiarności wielu ludzi ( min. bochniaka, malarza Marcina Samlickiego) nasze archiwum przetrwało ciężkie czasy po I wojnie światowej a w mrocznych czasach hitlerowskiej okupacji pracujący tu ludzie z narażeniem życia przechowywali wiele dokumentów świadczących o świetności naszego miasta a w szczególności Bocheńskiej Żupy Solnej. Teraz, gdy tak wiele mówi się o decentralizacji państwa i promowaniu Małych Ojczyzn nawet w miejscowościach odległych od wielkich centrów kultury, planowana likwidacja byłaby poważnym błędem.
Ośmielamy się przypomnieć, że bocheński Oddział AP obsługuje obszar dwóch powiatów : brzeskiego i bocheńskiego. Koszty utrzymania placówki są znikome (czynsz miesięczny wynosi 4 tys. zł za lokal o pow. 250 m kw.) , a właściciel lokalu ( potomek właścicieli słynnej niegdyś drukarni Secesja) deklaruje kontynuację wieloletniej , korzystnej umowy najmu. Mamy też pewność, że samorządy miasta i powiatu zapewnią środki na wykonanie bieżących zaleceń pokontrolnych, dostosowując pomieszczenia archiwum do obowiązujących przepisów bhp i ppoż.. Deklarujemy, że w przypadku pozytywnej decyzji Pana Ministra poczynimy starania, aby zwiększyć powierzchnię archiwum o kolejne 200 m kw. poprzez zagospodarowanie wolnych pomieszczeń w budynku, co pozwoli działać tej placówce przez wiele kolejnych lat.
Doceniamy starania Pana Ministra oraz Kierownictwa Archiwum w Krakowie skutkujące powstaniem nowej , wspaniałej siedziby AP , jednakże prosimy, aby z przytoczonych wyżej powodów zachować Oddział Archiwum Państwowego w Bochni. Są bowiem takie miejsca i okoliczności, dla których warto zrobić wyjątek. Szczególnie, gdy zaangażowanie środowisk lokalnych jest wyjątkowe.
Z wyrazami szacunku
radni: Jerzy Lysy, Janusz Możdżeń, Damian Słonina.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS